• محصول
تالی الکتریک

مقالات  › دانشنامه برق 

ارت چیست و چه کاربردی دارد؟
۳۰ بهمن ۱۳۹۷

ارت چیست و چه کاربردی دارد؟

ارت (earth) به معنای زمین است که در صنعت برق به آن سیستم اتصال زمین اطلاق می‌شود. در مهندسی برق، واژه ارت با توجه به کاربردهای آن دارای مفاهیم متنوعی است. اما در اینجا این واژه در مورد اتصال مستقیم به زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک مدار الکتریکی ممکن است به دلایل مختلفی به زمین متصل شده باشد. در مدارهای قدرت این اتصال‌ها عموماً برای افزایش ایمنی و محافظت افراد یا دستگاه‌ها از تاثیرات معیوب بودن عایق‌کاری هادی‌ها ایجاد می‌شود. اتصال به زمین در مدارها از آسیب دیدن عایق‌های مدار در اثر افزایش ولتاژ بین زمین و مدار جلوگیری کرده و این ولتاژ را در یک حد معین محدود می‌کند. از اتصال زمین برای جلوگیری از افزایش الکتریسیته ساکن نیز استفاده می‌شود. وظیفه اصلی سیستم ارتینگ اینست که هر جریان الکتریکی که وارد سیستم شد را به‌طور کامل به زمین منتقل کند. سیستم ارتینگ متشکل از چاه ارت و سیم متصل به چاه است. اگر ما بدنه تمام دستگاه‌های برقی یا به طور کلی هرنوع مصرف کننده برق را توسط یک رشته سیم به سیم اتصال به زمین متصل کنیم، یک سیستم ارتینگ ایجاد کرده‌ایم. هدف از ایجاد این سیستم این است که اگر هریک از سیم‌های فاز ...... ادامه »

رله و اجزای تشکیل دهنده یک رله چیست؟
۳۰ بهمن ۱۳۹۷

رله و اجزای تشکیل دهنده یک رله چیست؟

می‌توان رله را به عنوان یک کلید یا سوییچ تعریف کرد. کاربرد کلیدها معمولا برای این هست که یک مدار الکتریکی رو به طور دستی خاموش و روشن کنیم. کار رله‌ها هم به همین شکل است اما تفاوتی که این قطعه با بقیه کلیدها دارن اینه که رله ها این کار رو با استفاده از سیگنال الکتریکی انجام میدن یعنی یک رله با استفاده از یک سگینال الکتریکی یک مدار رو روشن و یا خاموش می‌کند. این قطعات در انواع مختلفی مثل الکترومکانیکی و یا Solid state ( حالت جامد)  وجود دارند. اجزای تشکیل دهنده یک رله چیست: آهنربای الکتریکی یک میله فلزی متحرک تعدادی Contact فلزی ثابت فنر                                                                                آهنربای الکتریکی از یک هسته ی فلزی که یک سیم دور آن پیچیده شده است تشکیل می‌شود. همونطور که در شکل زیر نشان داده شده است در این آهنربا هروقت دو پایه آهنربا به برق متصل می‌شوند، آهنربا شروع به کار می‌کند و آهن‌های اطراف خودش رو جذب ...... ادامه »

دو فاز شدن برق چیست؟
۲۴ بهمن ۱۳۹۷

دو فاز شدن برق چیست؟

در بسیاری از مواقع مشاهده می‌شود که پریزهای برق منازل یا محل‌های کار هردو دارای فاز هستند ویا به اصطلاح دوفاز شده‌اند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که سیم وسط ترانس توزیع برق شبکه اصلی قطع شده باشد یا در آن ایرادی روی دهد. در ترانس‌های توزیع برق در شبکه‌های انتقال معمولا انشعاب چندین مشترک از یک ترانس منشعب می‌شود و معمولا یک سیم نول برای هر سه فاز استفاده می‌شود و این سیم نول نیز به صورت مشترک بین تعداد مشترک‌ها کشیده می‌شود. زمانی که در یک شبکه‌ی توزیع برق (مانند مشترکین برق خانگی) که هر خانه به یک فاز متصل می‌باشد و میزان مصرف در هر خانه متفاوت می‌باشد این تعادل جریانی به هم می‌خورد و باعث جابجایی صفر جریانی در برایند برداری مصرف خواهیم داشت و این باعث تغییر در ولتاژ خط و فاز می‌شود.                                                         سیم نول به صورت سیم مستقلی برای هر ستون کشیده شده است این سیم ممکن است به هر دلیلی قطع شود و نول از مدار خارج شود. در سیستم سه فاز اگر جریان کشیده شده از هرفاز برابر باشد، هیچ جریانی از ...... ادامه »

جریان های توالی مثبت،منفی و صفر
۱۰ بهمن ۱۳۹۷

جریان های توالی مثبت،منفی و صفر

عیب های سیستم های قدرت ناشی از حرارت آنی تحت شرایط بهره برداری معیوب تجهیزات و برخورد صاعقه بر خطوط انتقال رخ می دهد که دراینصورت برای حفاظت کل سیستم قدرت توسط رله های حفاظتی و با فرمان به کلید های قدرت هر سه فاز سیستم قطع خواهد شد. بنابراین برای انتخاب صحیح کلید های قدرت و رله های حفاظتی ناچاریم مقدار جریان عبوری در آنها را در مواقع قبل و بعد از عیب و مخصوصا عیب سه فاز بدانیم و این دلیل چنین بررسی هایی را نشان می دهد. یک شبکه الکتریکی از مجموعه ژنراتورهای سنکرون، ترانسفورماتورها، خطوط انتقال و بارها تشکیل شده است. در مهندسی برق برای تجزیه و تحلیل سیستم‌های سه فاز، آن‌ها را به مؤلفه‌های متقارنشان( Symmetrical components)  تجزیه می‌کنند. این روش تجزیه و تحلیل را چارلز لگیت فورتسکیو در سال ۱۹۱۸ میلادی معرفی کرده‌است. بر اساس نظریه فورتسکیو فازهای نامتقارن سه فاز را می‌توان به سه سیستم متقارن از فازهای با نام‌های مولفه‌های توالی مثبت، مولفه‌های تولی منفی و مولفه‌های توالی صفر تبدیل کرد که مولفه‌های مثبت و منفی هر کدام یک سیستم متقارن سه فاز هستند ، و مولفه‌های تولی صفر شامل سه مولفه‌ تکفاز و ...... ادامه »

اثر هال چیست؟
۰۱ بهمن ۱۳۹۷

اثر هال چیست؟

دکتر ادوین هال در سال ۱۸۷۹  یعنی ۱۸ سال قبل از کشف الکترون پدیده اثر هال را کشف کرد. براساس تحقیقات دکتر هال وقتی که میدان مغناطیسی عمودی یک آهنربا به یک ضلع مستطیل نازکی از جنس طلا که دارای جریان الکتریکی است وارد شود باعث بوجود آمدن اختلاف پتانسیل در ضلع مقابل می‌گردد. همچنین او با این نکته پی برد که میزان ولتاژ به اندازه جریان عبوری از رسانا و چگالی شار مغناطیسی عمود بر صفحه مستطیل بستگی دارد. به عبارت دیگر اثر هال ( hall effect) اینگونه بیان می‌کند که اگر جریانی از یک بلور رسانا در جهت عمود بر میدان مغناطیسی یکنواخت (H) اعمال‌شده عبور کند، رسانا دارای اختلاف پتانسیلی میان ضلعهای عمود بر جهت جریان و میدان مغناطیسی خواهد شد. اثر هال نتیجه طبیعت جریان عبوری از هادی است. جریان از حرکت تعداد زیادی حامل‌های بار تشکیل می‌شود که معمولاً الکترونها، حفره‌ها، یونها یا ترکیبی از این سه هستند. حامل‌های بار هنگام حرکت در میدانی که بر مسیر حرکت آنها عمود است، نیرویی را تجربه می‌کنند، که نیروی لورنتز نامیده می‌شود. وقتی چنین میدان مغناطیسی‌ حاضر نباشد، بارها تقریباً به صورت مستقیم حرکت می‌نمایند. اما وقتی یک میدان مغناطیسی عمود ...... ادامه »

تکنولوژی PowerLine
۰۱ بهمن ۱۳۹۷

تکنولوژی PowerLine

تکنولوژی PowerLine محصول جدیدی است که امکان اتصال کامپیوترهای یک ساختمان را بدون نیاز به کابل‌کشی شبکه و با استفاده از سیم‌کشی برق ساختمان فراهم می‌سازد. مزیت استفاده از دستگاه پاورلاین امکان ایجاد شبکه‌ی کامپیوتری در ساختمان‌هایی است که عملیات کابل‌کشی در آن دشوار است یا دسترسی به تمام مکان‌های ساختمان ممکن نیست. این دستگاه به پریز برق معمولی متصل شده و امکان اتصال سیستم‌ها به یکدیگر را از طریق درگاه اترنت یا دسترسی بی‌سیم فراهم می‌سازد.سرعت انتقال درگاه اترنت پاورلاین عموماً ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌باشد. البته این سرعت انتقال در آینده می تواند به گیگابیت نیز برسد. فعلاً پاورلاین‌هایی وجود دارد که امکان اتصال با سرعت ۵۰۰ مگابیت در ثانیه را از طریق درگاه اترنت فراهم می‌سازد و برای انتقال چندتایی ویدیوهای HD و بازی‌های تحت شبکه مناسب است. دسته‌ای از پاورلاین‌ها مجهز به تکنولوژی بی‌سیم (تا سرعت AC1900 مگابیت در ثانیه) بوده و امکان ارتباط با تمامی دستگاه‌های استاندارد 802.11 را دارند. از دیگر امکانات پاورلاین‌ها، قابلیت رمزگذاری بر روی اطلاعات و حالت Power Save است که موجب کاهش مصرف انرژی (تا ۷۵ درصد) در ...... ادامه »

کریستال الکترونیکی
۰۱ بهمن ۱۳۹۷

کریستال الکترونیکی

کریستال یک قطعه ی الکترونیکی 2 پایه می باشد که یک سیگنال الکتریکی بسیار دقیق با فرکانس خاص (مثلا فرکانس 16MHz) را تولید می کند. به عبارت دیگر کریستال در مدار اسیلاتور ، به منظور تولید نوسانات بکار گرفته می شود. کریستال ها با فرکانس شان شناخته می شوند. به این معنا که با قرار دادن یک کریستال در مدار اسیلاتور، فرکانس خاص آن کریستال تولید می شود. به این قطعه که نوسان‌ساز کریستال(Crystal oscillator) نیز می گویند، نوعی نوسان‌ساز الکتریکی است که از قانون تشدید و اثر فشاربرقی در کریستال کوارتز استفاده می‌کند. بطور کلی در بحث میکروکنترلرها و مدارات دو نوع اسیلاتور کریستالی داریم: 1- داخلی : معمولاً از یک مدار شامل خازن و مقاومت تشکیل شده - حلقه قفل فاز به عنوان ضرب کننده فرکانسی 2- خارجی: کریستال (Crystal)                                                              نوسان ساز کریستالی  معمولاً برای زمان‌بندی و ایجاد سیگنال ساعت در مدارهای مجتمع استفاده می‌شود. کاربرد دیگر این قطعه زمانی می باشد که در یک مدار نیاز به تولید فرکانس بالاتری ...... ادامه »

کاربردهای سلف
۰۱ بهمن ۱۳۹۷

کاربردهای سلف

سلف که به آن القاگر نیز می گویند قطعه‌ای الکترونیکی است که از یک سیم پیچ و هسته‌ای مغناطیسی ساخته شده است. به عبارت دیگر سلف از پیچیده شدن سیم بر روی یک استوانه فلزی که از جنس فریت (آهن نرم) است، ساخته می شود که به این استوانه فلزی مغزی می گویند. سلف کاربرد بسیار وسیعی دارد ولی نسبت به مقاومت ها و خازن ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. سلف در منابع تغذیه، فرستنده ها و گیرنده ها و در ترانس بیشترین کاربرد را دارد. وقتی از درون سلف جریان الکتریکی عبور می کند، در اطرافش میدان مغناطیسی به وجود می آید (میدان مغناطیسی، فضای اطراف یک آهنربا یا هر وسیله ای است که بتواند آهن را جذب کند) و در این حالت سلف می تواند جریان را در میدان مغناطیسی ذخیره کند. سلف کاربرد های فراوانی دارد مانند ، فیلتر های اکتیو و پسیو ، به عنوان المان ذخیره کننده انرژی (یه چیزی مثل خازن) ، در ساختار مدارات نوسان ساز ، برای رفع نوسانات ورودی از طریق تغذیه ورودی ، ساخت ژنراتور ، ساخت دینام ، ساخت رله و … یکی از کاربردهای سلف استفاده از آن در دستگاه های ضبط و پخش صوت می باشد. در این گونه دستگاه ها مجموعه ای متشکل از یک سیم پیچ با هسته بسیار حساس،به نام “هد” در دستگاه وجود ...... ادامه »

استاندارد NFC17-102 در مورد نصب صاعقه گیر الکترونیکی
۰۱ بهمن ۱۳۹۷

استاندارد NFC17-102 در مورد نصب صاعقه گیر الکترونیکی

استاندارد فرانسوی NFC 17-102 (نسخه سپتامبر 2011) یک استاندارد جامع درمورد محصولات و نصب محصولات در زمینه حفاظت از صاعقه اشاره دارد. NFC 17-102 (نسخه سپتامبر 2011) یک استاندارد دقیق برای اطمینان از کیفیت محصول است. در این قسمت قصد داریم نکات مهمی را مطابق استانداردNFC17-102 که در مورد نصب صاعقه گیرهای الکترونیکی مطرح می شود را مورد بررسی قرار دهیم.                     صاعقه گیر های الکترونیکی صاعقه گیر وسیله ای است که در بالاترین نقطه ساختمان نصب گشته و اولین نقطه اصابت رعد و برق می باشد به دلیل اینکه رعد و برق ازکوتاه ترین فاصله بین ابر و زمین تخلیه می گردد. مهم ترین و اصلی ترین بخش یک سیستم صاعقه گیر الکترونیکی انتخاب مناسب برند و مدل صاعقه گیر مطابق محاسبات بعمل آمده که شرح آن در استاندارد مذکور آمده است می باشد. دو مورد از مهمترین عواملی که در انتخاب صاعقه گیرها باید به آنها دقت کرد به شرح زیر است: از شعاع پوششی لازم توسط صاعقه گیر در level محاسبه شده باید اطمینان حاصل گردد . جانمایی دقیق و مناسب برای نصب صاعقه گیر با در نظر گرفتن کلیه محدودیت های موجود در پروژه همچنین دستگاه ...... ادامه »

موتور استرلینگ
۰۱ بهمن ۱۳۹۷

موتور استرلینگ

موتور استرلینگ که به آن ماشین استرلینگ هم گفته می‌شود یک موتور حرارتی است که در سال ۱۸۱۶ توسط دکتر رابرت استیرلینگ اختراع شد. موتور استرلینگ یک موتور حرارتی با آلایندگی بسیار پایین (صوتی و گازهای گلخانه ای) است که با منابع انرژی خارجی مختلفی کار میکند. اگر این منبع انرژی نور خورشید باشد، همین میزان کم آلایندگی به صفر میرسد. موتور استیرلینگ قابلیت بازدهی بیشتری نسبت به موتورهای بنزینی و دیزلی دارد اما امروزه موتورهای استیرلینگ فقط در برخی کاربردهای خاص مانند زیردریایی‌ها یا ژنراتورهای کمکی در قایق‌ها (که عملکرد بی صدا مهم است) استفاده می‌شود. اگر چه موتورهای استیرلینگ به تولید انبوه نرسید اما برخی اختراعات پرقدرت با این موتور کار می‌کند. موتورهای استیرلینگ از چرخه استیرلینگ استفاده می‌کند که مشابه چرخه‌های استفاده شده در موتورهای احتراق داخلی نیست.گاز استفاده شده در داخل موتورهای استیرلینگ هیچ وقت موتور را ترک نمی‌کند و مانند موتورهای دیزل و بنزینی سوپاپ دود که گازهای پر فشار را تخلیه می‌کند و محفظه احتراق وجود ندارد. به همین علت موتورهای استیرلینگ بسیار بی صدا هستند. چرخه استیرلینگ از یک منبع حراتی خارجی که ...... ادامه »

نحوه سایزینگ دیزل ژنراتور
۰۱ بهمن ۱۳۹۷

نحوه سایزینگ دیزل ژنراتور

ژنراتور دستگاهی است که طی یک سری فرآیند، انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می نمایند. ژنراتورها بر اساس سوخت های مصرفی به انواع دیزلی ، بنزینی، گازسوز و دوگانه سوز و مازوت سوز و ... تقسیم بندی می شوند. دیزل ژنراتور یا مولد دیزل به ترکیبی از موتور دیزل، ژنراتور و انواع متعلقات فرعی از قبیل شاسی، اطاقک پوشاننده جهت محافظت و کاهش صدا، سیستم‌های کنترل، قطع‌کننده‌های اضطراری مدار، سیستم مولد گرما، سیستم استارت اتومات و غیره که به منظور تولید برق استفاده می‌شود، می‌گویند. مجموعه دیزل ژنراتورها در مکانهای بدون اتصال به شبکه توان، مانند مواقعی که نیاز ضروری به فراهم کردن توان و انرژی است و نیز زمان هایی که شبکه وجود ندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. مزایای استفاده از یک موتور دیزل به دلایل زیر موتور دیزل در مقایسه با موتور بنزینی بسیار کارامد تر می باشد : 1- موتورهای دیزلی مدرن بر معایب مدل های قبلی خود از جمله سر و صدای بالاتر و هزینه های نگهداری غلبه نموده اند. آنها در حال حاضر آرام و نیاز به نگهداری کمتری دارند قابل توجه است که موتور دیزلی با سوخت گازوئیل در مقایسه با موتورهای دیزل گازی از لحاظ هزینه های ...... ادامه »

یکی از عوامل ایجاد سرج
۲۶ دی ۱۳۹۷

یکی از عوامل ایجاد سرج

سرج ارستر یک تجهیز حفاظتی بوده که برای حفاظت از لوازم برقی خانگی و تجهیزات صنعتی در برابر خطرات ناشی از اضافه ولتاژهای گذرا ساخته شده است. زمانی که ولتاژ در یک مدار یا بخشی از آن به بیشتر از مقدار تعیین شده در طراحی می‌رسد، به آن اضافه ولتاژ گفته می‌شود که ممکن است این وضعیت خطرناک باشد. بر اساس مدت زمان اضافه ولتاژ، ممکن است یک اضافه ولتاژ گذرا یا اضافه ولتاژ دائمی باشد. وسایل برقی و الکترونیکی، دستگاه‌های هستند که برای کار در یک مقدار حداکثر ولتاژ تغذیه طراحی شده‌اند افزایش ولتاژ بیش از این مقدار تعیین شده، ممکن است خسارات قابل توجهی به دستگاه وارد کند. ممکن است فکر کنید که لوازم و تجهیزات خانه شما، تنها در اثر سرج های تولید شده ناشی از برخورد صاعقه آسیب ببینند، اما می دانید که 80 درصد تمام سرج ها از اطراف خانه شما و در هر شرایط آب و هوایی اتفاق می افتد. هر زمان که تجهیزات دارای توان بالا روشن می شوند، یک سرج کوچک در مدارهای تجهیزات الکتریکی موجود در خانه، ایجاد می شود. سرج ارسترهایی که در تابلو برق نصب می شوند، تمام تجهیزات را در برابر اضافه ولتاژ های ناشی از سوئیچینگ و صاعقه محافظت می کنند.در واقع سرج ارستر یک تجهیز ...... ادامه »

شبکه برق
۲۶ دی ۱۳۹۷

شبکه برق

شبکه الکتریکی، به شبکه ای گفته می شود که در طول آن برق تولید شده، انتقال یافته و در بین مصرف کنندگان توزیع می شود. این شبکه به طور گسترده شامل سه بخش اصلی می باشد: تولید، انتقال یا توزیع و مصرف.در این شبکه چندین زیر ساخت اساسی وجود دارد که برای تضمین انتقال برق مناسب به مشتریان ساخته شده اند. شبکه الکتریکی شامل موارد زیر می باشد: نیروگاه: جاییست که در آن برق تولید می شود. نیروگاه نامی است برای مکانی که در آن تولید الکتریسیته می‌کنند. ۳ نیروگاه که نقش اصلی را دارند در بیشتر جاهای جهان به هم متصل هستند که شامل نیروگاه آبی، بادی و فسیلی یا هسته‌ای هستند، دلیل این اتصال برای آن است که تعداد قطعی برق یا خرابی آن را کاهش دهند.                                                                        خطوط انتقال:  زیر ساختی که برق را در مسافت های طولانی انتقال می دهد.این انتقال هزینه‌های زیادی دارد و تا کنون نتوانسته‌اند روشی امن‌تر و ارزان‌تر از روش‌های انتقال موجود بسازند.                                     ...... ادامه »

پروژه هارپ ( HAARP )
۲۶ دی ۱۳۹۷

پروژه هارپ ( HAARP )

پروژه هارپ ( HAARP ) مخفف «High-frequency Active Auroral Research Program» یا «برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا» یک پروژه نظامی بود که در سال 1993 توسط ارتش ایالات متحده آمریکا در منطقه آلاسکا و به منظور انجام تحقیقات روی اتمسفر زمین آغاز احداث گردیده است. علاوه بر امریکا روسیه ،کانادا ، ژاپن و اتحادیه اروپا نیز پروژه هایی را برای مطالعه هارپ در دست دارند. ارتعاشات رادیویی هارپ باعث سرخ شدن لایه یونوسفر شده و این لایه را به نوسان در می آورد و موجب ایجاد صدا با فرکانس های کوتاه از ١ تا ٢٠ هرتز می شوند که فرکانس (ELF/ULF) نام دارند. این فرکانس ها پس از نفوذ به زمین، زلزله ایجاد می کنند. هارپ قدرتمندترین ارسال کننده امواج با فرکانس بالا در دنیاست که هدف اصلی آن توسعه پژوهش هایی در بالاترین سطح استاندارد جهانی است که بدین منظور، از تجهیزاتی تحت عنوان «IRI» یا «ابزار پژوهش یونوسفری» استفاده می کند. علت اینکه آمریکایی‌ها این تکنولوژی را به آلاسکا بردند این است که آلاسکا بسیار به قطب شمال نزدیک است که سبب می‌شود بتوانند بررسی‌های بهتری نسبت به تأثیرات امواج الکترومغناطیسی در یون‌کره انجام ...... ادامه »

ذخیره انرژی با فشرده سازی هوا در زیر زمین
۲۶ دی ۱۳۹۷

ذخیره انرژی با فشرده سازی هوا در زیر زمین

پژوهشگران موفق شدند توسط برق تولید شده از انرژی‌های تجدیدپذیر و با فشرده‌سازی هوا در زیر زمین برق مازاد بر مصرف را ذخیره کنند. این روش کم هزینه بوده و نسبت به باتری های ذخیره کننده برق کارایی بیشتری دارد. استفاده از پانل های خورشیدی و مزارع بادی به طور روز افزونی در حال افزایش است؛ اما ذخیره سازی انرژی به دست آمده با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و استفاده از آن در شبکه های برق رسانی، به یک چالش بزرگ برای دانشمندان تبدیل شده است. دانشمندان اروپایی به تازگی موفق شده اند به یک روش کم هزینه برای ذخیره سازی انرژی دست پیدا کنند. در این روش از هوا برای ذخیره سازی انرژی استفاده می شود.                                                                           با وجود اینکه دانشمندان توانسته اند با استفاده از باتری های جریان (باتری های قابل شارژی که در آن ها دو عنصر شیمیایی در دو مایع که توسط یک غشاء از یک جدا شده اند، حل می شوند) و شبکه های برق رسانی هوشمند، توانسته اند تا حدودی مشکل ذخیره سازی برق ...... ادامه »

الکترود زمین چیست؟
۱۹ دی ۱۳۹۷

الکترود زمین چیست؟

الکترود زمین، میله ای رسانا می باشد که در زمین قرار گرفته و یک مسیر الکتریکی برای انتقال جریان ناشی از سرج های الکتریکی و صاعقه ایجاد می کند تا بدین صورت مدارها و تجهیزات الکتریکی را محافظت کند. به عبارت دیگر اتصال زمین فرآیندی می باشد که در آن اتصال الکتریکی یک شی فلزی به زمین توسط یک سیستم الکترود زمین، برقرار می شود. یک الکترود زمین می تواند به شکل یک میله یا لوله مفتول مسی یا یک میله یا لوله آهنی گالوانیزه ساخته شود.مطابق استاندارد الکتریکی ملی آمریکا، بر اساس آزمایش های انجام شده مقاومت الکترودهای اتصال زمین در برابر زمین باید کمتر از ۲۵ اهم باشد.نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که الکترودهای آلومینیومی برای استفاده در فرآیند اتصال به زمین مجاز نیستند. الکترود زمین استاندارد یا میله مس اندود از فولادی با طول ۸ تا ۱۰ فوت (حدود ۲.۵ تا ۳ متر) و پوشش ۵ تا ۱۰ میل (۱.۲۷ تا ۲.۵۴ میکرون) از پوشش مس تشکیل شده است. این میله به عنوان رایج ترین وسیله اتصال به زمین شناخته می شود.                                                                   الکترودهای ...... ادامه »

چوب عایقی یا Hot Stick چیست؟
۱۹ دی ۱۳۹۷

چوب عایقی یا Hot Stick چیست؟

در صنعت توزیع برق، منظور از پرچ یا Hot Stick ، یک دسته بلند عایق است که معمولا از جنس فایبر گلاس بوده و برای محافظت کارگران شرکت های برق از شوک الکتریکی، زمانی که بر روی خط گرم ولتاژ بالا کار می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیز کاربرد فراوانی دارد که بسته به ابزار وصل شده به انتهای آن، ممکن است برای تست ولتاژ، سفت کردن پیچ و مهره، به کارگیری سیم کرواتی (طولی از سیم انعطاف پذیر پیچ خورده که محکم به دسته بلند عایق گره خورده است)، باز و بسته کردن سوئیچ ها، تعویض فیوزها، قرار دادن روکش عایق بروی سیم و انجام کارهای مختلف دیگر به کار گرفته شود . پرچ ها در اندازه های مختلف از اندازه چند فوت تا نوع تلسکوپی آن با طول 30فوت (9متر) ساخته می شوند.                                                                                   چوب عایقی یا Hot Stick در طول های مختلف از 1متر ( پرچ یا استیک چوب عایقی ) تا 9 متر ( مدل های تلسکوپی ) ساخته می شوند. ساختار پرچ یا Hot Stick به صورت زیر می باشد:                                        ...... ادامه »

ست کنترل پمپ آب
۱۹ دی ۱۳۹۷

ست کنترل پمپ آب

پمپ یا تلمبه ( Pump) وسیله‌ای مکانیکی برای انتقال مایعات است که با استفاده از تبدیل نیروی الکتریسیته به نیروی مکانیکی باعث افزایش فشار جریان آن شده و امکان جابجایی به ارتفاعی بالاتر (با افزایش هد) یا حتی پایین دست (معمولاً حوضچه یا مخزن) فراهم می‌آورد. بیشترین کاربردپمپ، افزایش و تقویت فشار آب ساختمانهای مسکونی ، شرکت ها و دیگر ساختمانهایی که نیاز به آب با فشار مناسب و قوی دارند می باشد.پمپ ها بر اساس نیاز برای ساختمانها که بستگی به متراژ، تعداد طبقات و تعداد واحدها، میزان مصرف، تعداد شیر آب موجود در ساختمان می باشد.                                                                     امروزه پمپ ها حدود 10 درصد از برق دنیا را مصرف می کنند. دو سوم پمپ ها بیش از 60 درصد انرژی اضافی مصرف می کنند. اگر تمام صنایع و شرکت ها به استفاده از سیستم پمپ با بهره وری بالا روی بیاورند، حدود 4 درصد از کل مصرف برق صرفه جویی می شود. دلایل مختلفی وجود دارد که شما بخواهید تا حد امکان در مصرف انرژی صرفه جویی ...... ادامه »

انتخاب الکترود زمین برای مشترکان فشار ضعیف
۱۶ دی ۱۳۹۷

انتخاب الکترود زمین برای مشترکان فشار ضعیف

براساس مبحث 13مقررات ملی ساختمان ویرایش سال 1395،  الکترودهای زمین مطابق با حداکثر جریانی که از یک فاز به تاسیسات مشترک تحویل داده می شود،  انتخاب می شوند که در زیر به بررسی آنها می پردازیم. طبق بند 13-5-4-1 مبحث 13،صفحه 59 برای هر انشعاب اعم از تکفاز و سه فاز، حداقل یک اتصال زمین ایمنی باید پیش بینی شود.نوع این اتصال در شهرها، شهرک ها و مجموعه ها با توجه به شرایط زیر و با توجه به حداکثر جریانی که از یک فاز به تاسیسات مشترک تحویل داده خواهد شد، تعیین می شود. فرض بر این است که شرکت توزیع نیروی برق انشعابات یک مشترک را هنگام واگذاری بطور متعادل از سه فاز شبکه تامین خواهد کرد. الکترود زمین اساسی همان چاه ارت است، یک صفحه مسی به ابعاد (2×500×500 ) میلی متر در عمق زمین که دارای نم طبیعی است قرار داده شده و در اطراف آن حداقل به ضخامت 20 سانتیمتر از هر طرف پودر ذغال ریخته و کوبیده می شود. اتصال هادی زمین به صفحه مسی توسط کابلشو مسی پیچی یا پرسی و همچنین با استفاده از جوش اکسیژن انجام می شود. پس از نصب صفحه مسی در داخل ذغال متناوباً 5 لایه سنگ نمک و 5 لایه پودر ذغال هر یک به ضخامت 15 سانتیمتر ریخته شده و کوبیده می شود. حداقل عمق لبه ...... ادامه »

DSP چیست؟
۱۶ دی ۱۳۹۷

DSP چیست؟

پردازنده های سیگنال دیجیتال، ریزپردازنده هایی با طراحی خاص هستند که وظیفه پردازش سیگنال های دیجیتال را دارند. قطعاتی مانند کارت صدا،مودم،روتر و...دارای یک پردازنده به منظور پردازش سیگنال های دیجیتال هستند. مثلاً در دوربین دیجیتال اطلاعات خام خروجی از سنسور تصویر و مبدل آنالوگ به دیجیتال را دریافت کرده و تصویر قابل نمایش در صفحه نمایشگر یا قابل انتقال به کامپیوتر را تشکیل می‌دهد.پردازش سیگنال دیجیتال توسط عملیات ریاضی انجام می شود. الگوریتم‌های پردازش دیجیتال عملاً نیاز به انجام اعمال ریاضی زیاد روی داده‌ها با سرعتی بالا و پی در پی دارند. سیگنال‌ها (احتمالاً از گیرنده‌های صدا یا تصویر) پیوسته از آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده بصورت دیجیتال بکار برده و تغییر می‌کنند و سپس دوباره به فرم آنالوگ همان‌طور که در دیاگرام زیر قابل مشاهده است تبدیل می‌شود.                                                 چگونه DSP ها متفاوت از دیگر میکروپروسسورها هستند؟ در دهه 1960 پیش بینی شد که هوش مصنوعی باعث تغییر شکل انسانها در ارتباط با ...... ادامه »

IGBT چیست؟
۱۶ دی ۱۳۹۷

IGBT چیست؟

IGBT( مخفف کلمه The Insulated Gate Bipolar Transistor ) جزیی از نیمه هادی های قدرت بوده و در درجه اول به عنوان یک سوئیچ الکترونیکی استفاده می‌شود. این قطعه حامل اقلیت با امپدانس ورودی بالا و قابلیت بالای حمل جریان دوقطبی می باشد. IGBT (ترانزیستور دو قطبی با گیت عایق شده ) یک نیمه هادی جدید و کاملاً صنعتی است که از ترکیب دو نوع ترانزیستور BJT و MOSFET ساخته شده است.بسیاری از طراحان، IGBT را به عنوان قطعه ای با ویژگی های ورودی MOSFET و ویژگی خروجی دوقطبی BJT نشان می دهند که یک دستگاه دو قطبی که با ولتاژ کنترل می شود.در دستگاه‌های جدید از این قطعه برای سوئیچینگ سریع و بازدهی بالا استفاده می‌شود. این سوئیچ برق در بسیاری از لوازم مدرن از جمله خودروهای برقی، قطار، یخچال‌ها، تردمیل، دستگاه‌های تهویه مطبوع و حتی سیستم‌های استریو و تقویت کننده‌ها استفاده می‌شود. همچنین در ساخت انواع اینورترها، ترانس های جوش و UPS کاربرد دارد.                                                                                      IGBT ...... ادامه »

مدولاسیون چیست؟
۱۶ دی ۱۳۹۷

مدولاسیون چیست؟

مدوﻟﻪ ﺳﺎزی ﯾﮑﯽ ازاﻋﻤﺎل مهمی اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮای اﻧﺘﻘﺎل ﻣﻮﺛﺮ و مطمئن اﻃﻼﻋﺎت در ﻓﺮﺳﺘﻨﺪه ﺻﻮرت ﻣﯽ ﭘﺬﯾﺮد. ﻣﺪوﻟﻪ ﺳﺎزی ﺷﺎﻣﻞ دو ﺷﮑﻞ ﻣﻮج اﺳﺖ که عبارت اند از: 1- ﺳﯿﮕﻨﺎل ﻣﺪوﻟﻪ ﮔﺮ ﮐﻪ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه ﭘﯿﺎم اﺳﺖ . 2- ﯾﮏ ﻣﻮج ﺣﺎﻣﻞ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﮐﺎرﺑﺮد ﻣﺸﺨﺺ و ﻣﻮرد ﻧﻈﺮ اﻧﺘﺨﺎب ﻣﯽ ﺷﻮد. در مدلاسیون ،ﻣﺪوﻟﻪ ﮐﻨﻨﺪه (دستگاهی که عمل مدولاسیون را انجام می دهد) ﻣﻮج ﺣﺎﻣﻞ را هماهنگﺑﺎ ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺳﯿﮕﻨﺎل ﻣﺪوﻟﻪ ﮔﺮ(پیام) ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻣﯽ دهد. موج مدوله شده (موجی که از تلفیق پیام و موج حامل به دست می آید ) ﺣﺎﺻﻠﻪ اﻃﻼﻋﺎت ﭘﯿﺎم را ﺣﻤﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ. به عنوان مثال شما در نظر بگیرید که می خواهید پیامی صوتی را به منطقه ای دوری بفرستید، این امکان به دلیل این که فرکانس پیام ما پایین است امکان پذیر نمی باشد. در نتیجه ما این پیام را بر سیگنال فرکانس بالایی که توسط فرستنده ارسال می شود تلفیق یا به عبارتی سوار می کنیم تا بتوانیم آن را با استفاده از فرستنده به مسافت های طولانی ارسال کنیم. موج بدست آمده فرکانس بالا که به وسیله فرستنده ارسال می شود را موج مدوله شده و عملی که روی این پیام ایجاد می شود را عمل مدولاسیون می گویند. ضرورت ...... ادامه »

ایزولاسیون الکتریکی چیست؟
۱۶ دی ۱۳۹۷

ایزولاسیون الکتریکی چیست؟

ایزولاسیون الکتریکی یک روش طراحی برای جداکردن مدارات الکتریکی بوده تا از عبور جریان های پراکنده بین قسمت‌های عملکردی مختلف جلوگیری کند. سیگنال ها و دیتا ها می توانند از مدارات ایزولاسیون الکتریکی عبور کنند، ولی جریان های پراکنده مانند جریانهای القا شده توسط منبع AC، بلوکه شده و عبور نمی کنند.انرژی یا اطلاعات می‌توانند به روش‌های دیگری مانند خازنی، القایی، الکترومغناطیسی یا به کمک‌های روش‌های دیگری مانند نور، صوت یا مکانیکی بین قسمت‌های مختلف یک سیستم الکتریکی رد و بدل شوند. ایزولاسیون الکتریکی زمانی کاربرد دارد که دو یا چند مدار الکتریکی که سطوح ولتاژی متفاوتی با یکدیگر دارند را باید با هم ارتباط داد. این یک روش مؤثر برای از بین بردن حلقه زمین با جلوگیری از به وجود آمدن یک جریان ناخواسته بین قسمت‌های مختلف با هادی زمین مشترک است. همچنین از ایزولاسیون الکتریکی برای ایجاد ایمنی و جلوگیری از بسته شدن مدار توسط بدن یک فرد و عبور جریان از ان استفاده می‌شود. دو دلیل رایج برای استفاده از ایزولاسیون عبارتند از حفاظت و ایمن نگهداشتن محصولات صنعتی از خطاها و دیگری جایی که چندین دستگاه که از طریق سیم کشی به ...... ادامه »

اتصال کوتاه چیست؟
۰۹ دی ۱۳۹۷

اتصال کوتاه چیست؟

اتصال کوتاه مداری است که باعث ایجاد مسیری با امپدانس پایین شده و جریان به راحتی ازآن عبور می کند.در واقع اتصال کوتاه یک مسیر ارتباطی ناخواسته بین دو قسمت از یک مدار الکتریکی است. به جریانی که در اثر اتصال کوتاه در مدار جاری می شود، جریان اتصال کوتاه می گویند و می تواند در عرض چند میلی ثانیه، هزاران بار بزرگتر از جریان نامی سیستم باشد. به عبارت دیگر، اتصال کوتاه ارتباط ناخواسته بین دو گره با ولتاژهای متفاومت می باشد و باعث عبور جریان بیش از حد مجاز از مدار می شود و می‌تواند منجر به آسیب مدار، گرمای بیش‌ از اندازه، آتش یا انفجار (سیم یا قطعات) گردد. به تعریف دیگر، زمانی که دو یا چند هادی از فازهای مختلف خط برق، ترانسفورماتور قدرت و یا هر المان قدرتی دیگری با هم تماس پیدا کنند، قسمتی از امپدانس از مدار خارج شده و جریان بسیار بزرگی از فاز بدون خطا عبور می کند، که به آن جریان اتصال کوتاه می گویند. جریان اتصال کوتاه تاثیر امپدانس در مدار را کاهش داده در حالیکه جریان در مدار افزایش می یابد. آسیب های ناشی از اتصال کوتاه را می توان با استفاده از تجهیزاتی مانند فیوزها، قطع کننده های مدار و دیگر محافظ های اضافه بار کاهش داد و یا از بروز آنها ...... ادامه »

عیب یابی کابل های برق
۰۹ دی ۱۳۹۷

عیب یابی کابل های برق

از زمانی که استفاده از کابل های مدفون در زیرزمین مرسوم شد، سازندگان تجهیزات الکتریکی با مشکل عیب یابی کابل های قدرت زیر زمینی رو به رو شدند. جهت حل  این مشکل سازندگان دستگاه های تست، راه های گوناگونی ارائه و روش های عیب یابی جدید برای رفع آنها ابداع کرده اند. گاهی در کارگاه‌های دورافتاده امکانات اندکی وجود دارد و برقکار باید با همین امکانات سعی کند تا محل معیوب کابل را بیابد.شیوه های معمولی و قدیمی تست و عیب یابی کابل که با اعمال ولتاژ فشار قوی به انواع خاصی از کابل های با عایق بندی در الکتریک جامد صورت می گرفت، می تواند تاثیرات منفی به همراه داشته باشد که همچنان تحقیقات و مطالعات زیادی در این زمینه در حال اجرا می باشد.  اگر چه روشهای کاملا غیر مخرب در حال حاضر در دسترس نیستند سازندگان تلاش می کنند اثرات مخرب روش های اعمال ولتاژ فشار قوی را به حداقل برسانند و تکنیک های ایمن جدیدی را جایگزین آنها کنند. عیب یابی کابل یکی از قسمت های اساسی تعمیرات و نگهداری کابل می باشد که بدون استفاده از روش های عیب یابی مدرن شرکت های توزیع کننده برق نمی توانند خدمات قابل اطمینانی را به صنعت و مصارف عمومی ارائه دهند. چرا یک کابل معیوب می ...... ادامه »

پیل سوختی چیست؟
۰۳ دی ۱۳۹۷

پیل سوختی چیست؟

یک سلول سوختی (Fuel cell) از طریق یک واکنش شیمیایی و بدون احتراق، برق تولید می کند. این سلول هیدروژن و اکسیژن را به آب تبدیل کرده و در طول این فرآیند تولید برق می کند. در واقع این سلول یک دستگاه مبدل انرژی الکتریکی است که برق، آب و گرما تولید می کند. سلول های سوختی بیشتر شبیه به باتری بوده با این تفاوت که برای شارژ شدن به برق نیازی ندارند. یک باتری مواد شیمیایی را داخل خود ذخیره کرده و انرژی شیمیایی را به الکتریسته تبدیل می کند و زمانی که مواد شیمیایی تمام شود عمر باتری به اتمام می رسد.به صورت مشابه، پیل سوختی از مخزنی از انرژی شیمیایی برای تولید برق استفاده می‌کند و تا زمانی که سیلندر هیدروژن و منبع اکسیژن ( معمولا هوا) به اتمام نرسیده باشد، کار می‌کند. هیدروژن به عنوان سوخت در نظر گرفته می‌شود، گرچه در پیل سوختی هیچ گونه واکنش سوختنی صورت نمی‌گیرد. در فرایندی متفاوت از سوختن و با بازده بالاتر، اکسایش (oxidation) الکتروشیمیایی هیدروژن برای تولید برق صورت می‌پذیرد. در طول فرایند اکسایش، اتم‌های هیدروژن با اتم‌های اکسیژن برای تولید آب واکنش می‌دهند؛ در نتیجه الکترون‌ها آزاد می‌شوند و از طریق مدار خارجی جریان ...... ادامه »

ریز شبکه چیست؟
۰۳ دی ۱۳۹۷

ریز شبکه چیست؟

ریز شبکه که به آن Microgrid نیز می گویند، شامل مجموعه ای از تولید پراکنده نظیر توربین بادی، دیزل ژنراتور، پیل سوختی و سیستم فتوولتاییک، سیستم ذخیره انرژی و بارها بوده که قابلیت کنترل داشته و تامین کننده توان الکتریکی و در صورت نیاز گرمایی می باشد و می‌تواند به صورت اتصال به شبکه و یا عملکرد جزیره‌ای مورد بهره‌برداری قرار گیرد. ریزشبکه دارای منافع زیادی هم برای مصرف کننده و هم برای شرکت‌های تولید برق خواهد داشت. از دید مصرف‌کننده ریزشبکه قابلیت فراهم ساختن همزمان برق و حرارت، افزایش قابلیت اطمینان، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، بهبود کیفیت را دارد و از دید شرکت‌های برق، بکارگیری ریزشبکه‌ها،باعث کاهش دیماند مصرفی و بنابراین کاهش تسهیلات توسعه خطوط انتقال، و علاوه بر آن عامل حذف نقاط اوج مصرف خواهد بود که در نتیجه از تلفات شبکه نیز کاسته می‌شود. همچنین با رشد مصرف الکتریکی و تقاضا برای کیفیت بالاتر برق مصرفی، صنعت برق به سوی استفاده ازفناوری های جدید سوق یافته است. از سوی دیگر روند روبه رشد خصوصی سازی، رقابتی شدن بازار برق و تبدیل سرمایه گذاران بزرگ به سرمایه گذاران کوچک، مدیران صنعت برق را بر این می دارد تا بیش از پیش ...... ادامه »

اثر پیزوالکتریک
۰۳ دی ۱۳۹۷

اثر پیزوالکتریک

اثر پیزوالکتریک توانایی مواد خاص و کریستال ها برای تولید انرژی الکتریکی در اثر فشار مکانیکی اعمال شده می باشد. لغت پیزوالکتریک یعنی الکتریسیته‌ی ناشی از فشار که از لغت یونانی به معنای فشردن گرفته شده است. مواد پیزوالکتریک می‌توانند با دریافت انرژی الکتریکی، پاسخ مکانیکی دهند، برای مثال مواد پیزوالکتریک در منابع تولید کننده امواج صوتی در ادوات تصویربرداری سونوگرافی، تولید اختلاف پتانسیل الکتریکی در برخی بلورهای نارسانا مثل (کوارتز) تحت کشش یا فشار، همان اثر پیزوالکتریک است. اثر پیزوالکتریک به عنوان یک واکنش خطی-الکترومکانیکی بین دو حالت الکتریکی و مکانیکی در مواد عایق و بلورهایی که تقارن مرکزی ندارند، تعریف می‌شود. در واقع پیزوالکتریک‌ها موادی هستند که در صورت اعمال فشار یا تنش به آن‌ها، بار الکتریکی در سطوح خاصی از آن‌ها ظاهر می‌شود. این پدیده، اثر پیزوالکتریک مستقیم (Direct piezoelectric Effect) نام دارد که یک فرآیند قابل‌ برگشت است، یعنی به‌طور معکوس هرگاه ماده‌ای با این خاصیت، در یک میدان الکتریکی واقع شود، ابعاد آن تغییر می‌کند (Reverse Piezoelectric Effect). در صورت وارون شدن جهت اعمال تنش یا فشار، جهت قطبش بارهای ...... ادامه »

رکتیفایر چیست؟
۰۳ دی ۱۳۹۷

رکتیفایر چیست؟

در خیلی از موارد برای راه اندازی مدارات الکترونیکی به ولتاژهای DC نیاز داریم. برای این منظور می توانیم به راحتی ولتاژ یا جریان AC را به ولتاژ یا جریان DC تبدیل کنیم اینکار توسط دستگاهی به نام رکتیفایر که شامل یک یا چنددیود اتصال p-n می باشد، صورت می گیرد. دیود اتصال p-n، مانند یک شیر یک طرفه عمل کرده و فقط اجازه عبور جریان الکتریکی در یک جهت را می دهد و از عبور آن در جهت مخالف پیشگیری می‌کند، این عمل را یکسو سازی می نامند. علاوه بر این جهت به دست آوردن سیگنال جریان d.c. می‌توان از رکتیفایر تریستور، رکتیفایر IGBT و یا رکتیفایر Diode+IGBT استفاده کرد.                                                                                  یک رکتیفایر می تواند به شکل های مختلفی مانند دیودهای حالت جامد، دیودهای لامپ خلأ، شیر قوس جیوه، یکسو کننده های تحت کنترل سیلیکون و دیگر سوئیچ های نیمه هادی مبتنی بر سیلیکون ارائه شود. اغتشاش هارمونیک کلی در جریان ورودی و مقادیر ضریب توان از تفاوت‌های عمده و اصلی در بین گونه‌های مختلف رکتیفایر هستند. براساس ...... ادامه »

کلید خلا چیست؟
۰۳ دی ۱۳۹۷

کلید خلا چیست؟

کلید قطع کننده خلا که به آن Vacuum interrupter می گویند، کلیدی است که کنتاکت های آن در یک محفظه خلا قرار دارند. این تجهیز قطعه اصلی و هسته اصلی مدارشکن های ولتاژ متوسط و ولتاژ بالا به حساب می آید. هنگام جداشدن کنتاکت ها، در خلا آرک رخ داده که بلافاصله خاموش می گردد. از قطع کننده های خلا می توان برای دژنکتور و کلید قطع کننده بار استفاه کرد. این کلید خاصیت ترمیم دی الکتریک را داشته و یک قطع کننده عالی برای قطع جریان های فرکانس بالایی که در اثر ایجاد آرک بر روی جریان فرکانس خط اضافه می شود، می باشد. بر اساس عملکرد کلید خلا، دو عدد کنتاکت که به آن الکترود می گویند، در شرایط عملکرد عادی به صورت بسته باقی می مانند. در صورت بروز خطا در هر قسمت از سیستم، کویل مدارشکن انرژی دار شده و سرانجام کنتاکت ها از هم جدا می شوند. لحظه ای که کنتاکت های بریکر موجود در خلا باز می شوند، به عنوان مثال 10-7 تا 10-5 Torr، به دلیل یونیزاسیون بخارات فلز کنتاکت ها،یک آرک بین کنتاکت ها تولید می شود. در این لحظه الکترون ها، بخارات فلزی، و یون های تولید شده توسط آرک سریعا بر روی سطح کنتاکت های بریکر جمع شده که باعث بهبود قدرت دی الکتریک می شوند، در نتیجه آرک سریعا خاموش می ...... ادامه »

بمب الکترومغناطیسی چیست؟
۰۳ دی ۱۳۹۷

بمب الکترومغناطیسی چیست؟

یک بمب الکترونیکی (بمب الکترومغناطیسی) سلاحی است که از یک میدان الکترومغناطیسی شدید برای ایجاد یک پالس انرژی استفاده می کند. به عبارت دیگر بمب الکترومغناطیسی با انفجار خود پالس بسیار بزرگی را در محیط منتشر می‌کند که این پالس ها با نفوذ به سیستم‌های الکترونیکی قادر به تخریب عملکرد آن‌ها می‌باشند. این نوع بمب ها به انسانها و ساختمانها خسارت وارد نمی کند.در سطوح پایین، پالس تولید شده به طور موقت سیستم های الکترونیکی را غیر فعال می کندو در سطح متوسط، برنامه‌های کامپیوتری را از کار می اندازد. در سطوح بسیار بالا، به طور کامل مدارهای الکترونیکی را از بین می برد، بنابراین هر نوع دستگاهی که از برق استفاده می کند از جمله کامپیوتر، رادیو، و سیستم های احتراق در وسایل نقلیه غیر فعال می شود. اگر بخواهیم کوتاه توضیح دهیم یک بمب الکترومغناطیسی بزرگ می‌تواند یک شهر بزرگ را ظرف مدت چند دهم ثانیه 200 سال در تاریخ به عقب برگرداند. بعد از آزمایش اتمی ایالت متحده امریکا در سال 1945 متخصصان متوجه شدند اگر بمب هسته ای منفجر شود، امواج الکترومغناطیسی که در اثر انفجار پدید می‌آید تمامی مدارهای الکترونیک را نابود می‌سازد. کلید حل این ...... ادامه »

PWM چیست؟
۰۳ دی ۱۳۹۷

PWM چیست؟

مدولاسیون پهنای باند( PWM )، یک روش بسیار موثر برای بدست آوردن ولتاژ خروجی قابل کنترل و قابل تنظیم از ولتاژ ورودی ثابت یا متغیر می باشد. تکنولوژی مدولاسیون پهنای پالس بیشتر در اینورترها برای تولید ولتاژ خروجی ثابت از 110ولت تا 230ولت AC، صرف نظر از بار، مورد استفاده قرار می گیرد. این مدولاسیون فقط عرض سیگنال را تغییر داده و فرکانس همیشه ثابت است. به عبارت دیگر PWM یک اصطلاح برای یک نوع از سیگنال دیجیتال می باشد که در مدارهای مختلف برای کنترل استفاده می شود. PWM تکنیکی است که به کمک آن می توانیم ولتاژ پایه‌های خروجی میکروکنترلر، و در نتیجه سرعت موتور یا سایر قطعات جانبی که به میکروکنترلر متصل می شود را کنترل کنیم. یک وسیله دیجیتال همانند میکروکنترلر فقط می تواند دو سطح کنترلی HIGH=5v و LOW=0V را تولید کند حال اگر خواستیم ولتاژ 2.5 ولت و یا 3 ولت و یا هر ولتاژی بین 0 و 5 ولت تولید کنید از PWM استفاده می کنیم. در PWM ولتاژ تولید شده خروجی از صفر تا مقدار ولتاژ مرجع تعیین شده تغییر می کند. در واقع با استفاده از تکنیک PWM می توانیم ولتاژ و جریان را با استفاده از یک ترانزیستور تقویت کنیم و همچنین روی مقدار ولتاژ خروجی نیز کنترل داشته باشیم.تمام این کارها را می توان با استفاده ...... ادامه »

نحوه عملکرد کلید خلا و کاربردهای آن
۲۸ آذر ۱۳۹۷

نحوه عملکرد کلید خلا و کاربردهای آن

بریکر یا مدارشکن تجهیزی است که ،مدارهای الکتریکی را در برابر جریان های نا خواسته ای که در اثر اتصال کوتاه ناشی از اضافه بار بوجود می آید، محافظت می کند.عملکرد اصلی این تجهیز، قطع جریان،هنگام تشخیص خطا می باشد.کلید خلا (vacuum circuit breaker) نوعی از بریکرها می باشد، که قوس الکتریکی را در محفظه خلا خاموش می کند.عملیات فعال کردن و بستن کنتاکت های حامل جریان و قطع و خاموش کردن آرک در یک محفظه خلا صورت می گیرد، که به آن قطع کننده خلا می گویند. ساختار کلید قطع کننده خلا: تکنولوژی قطع کننده خلا برای اولین بار در سال 1960 معرفی شد و هنوز هم این تکنولوژی در حال توسعه و پیشرفت می باشد.با گذشت زمان و با توجه به گسترش تکنولوژی های مختلف مهندسی، اندازه کلید های خلا نسبت به اندازه آنها در سال 1960، کوچکتر شده است. قطع کننده خلا:                                                                             ساختار کلید قطع کننده خلا: قطع کننده خلا شامل یک محفظه استیل مخصوص آرک، ...... ادامه »

منظور از بار( Burden ) در ترانس جریان چیست؟
۲۸ آذر ۱۳۹۷

منظور از بار( Burden ) در ترانس جریان چیست؟

از ترانس جریان برای اندازه گیری جریان و همچنین تبدیل جریان زیاد به جریان کم، جهت حفاظت و اندازه گیری استفاده می شود. تعیین مقدار جریان عبوری از خط، جهت اندازه گیری و مخصوصا سیستم های حفاظتی ضروری می باشد و به دلیل بالا بودن جریان، مستقیماً نمی توانیم از کل جریان خط در این نوع دستگاه ها استفاده کنیم. همچنین در شبکه های انتقال نیرو و همچنین به دلیل بالا بودن ولتاژ که نیاز به نمونه برداری جریان از قسمت های مختلف شبکه می‌باشد. برای اینکار از تجهیزی به نام ترانس جریان استفاده می شود که دو عمل را برای ما انجام می دهد: الف) جریانهای بالا را به جریانهای پایین تبدیل می کند . ب) باعث ایزوله شدن شبکه های فشار قوی از سیستم های اندازه گیری و حفاظت می شود.ضمناً لازم به ذکر است که CT در مدار فشار قوی بصورت سری در مدار قرار می گیرد . در حالت اول خروجی ترانس جریان به دستگاههای اندازه گیری آمپرمتر ، مگاواتمتر ، مگاوارمتر ، کنتور اکتیو و راکتیو وصل می‌شود . ترانس های جریان با هسته اندازه گیری وظیفه دارند که در حدود جریان نامی و عادی شبکه از دقت لازم برخوردار باشند. و این نوع هسته ها باید در جریان های اتصالی کوتاه به اشباع رفته و مانع از ...... ادامه »

اسپویلر جریان هوا ( Air Flow Spoiler )
۲۸ آذر ۱۳۹۷

اسپویلر جریان هوا ( Air Flow Spoiler )

اسپویلر جریان هوا یا Air Flow Spoiler، جهت خنثی کردن آسیب های ناشی از وزیدن باد که عامل اصلی ایجاد پدیده گالوپینگ می باشد، طراحی شده است. این تجهیزات برای حفظ و ثبات آیرودینامیکی، بوسیله تغییر مداوم نسبت به باد و حذف نیروهای لیفت به کار می رود.اسپویلر جریان هوا شامل : بخش محکم کننده، بخش میرا کننده و مارپیچ پشتیبان می باشد. 1- بخش محکم کننده Gripping Section شامل چندین پیچش (360 درجه اطراف کابل) بوده و اسپویلر جریان هوا را در جای خود محکم نگه می دارد. 2- بخش میرا کننده Spoiling Section نیروی لیفت آیرودینامیکی را خنثی می کند. بخش اسپویلر در اطراف کابل برای دو یا سه بار بسته به قطر کابل پیچیده شده است و باعث حذف نیروی باد که خود سبب بوجود آمدن پدیده گالوپینگ در کابل ها می شود، می گردد. 3- مارپیچ پشتیبان Application Support Helix از اسپویلر پشتیبانی می کند. محدوده ی اسپویلرهای جریان هوا در جهت طولی از 4 تا 5 متر می باشد. مارپیچ پشتیبان از آویزان شدن اسپویلر جریان هوا از یک طرف جلوگیری می کند، در حالی که بخش محکم کننده در طرف مخالف آن ایجاد می شود.                                                ...... ادامه »

دو فاز شدن برق چیست؟
۲۱ آذر ۱۳۹۷

دو فاز شدن برق چیست؟

در بسیاری از مواقع مشاهده می‌شود که پریزهای برق منازل یا محل‌های کار هردو دارای فاز هستند ویا به اصطلاح دوفاز شده‌اند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که سیم وسط ترانس توزیع برق شبکه اصلی قطع شده باشد یا در آن ایرادی روی دهد. در ترانس‌های توزیع سراسری برق شبکه‌های انتقال معمولا انشعاب چندین مشترک از یک ترانس منشعب می‌شود و معمولا یک سیم نول برای هر سه فاز استفاده می‌شود و این سیم نول نیز به صورت مشترک بین تعداد مشترک‌ها کشیده می‌شود. سیم نول به صورت مستقل برای هر فاز(ستون) کشیده می‌شود. این سیم ممکن است به هر دلیلی قطع شود که موجب می‌شود نول از مدار خارج شود . در سیستم سه فاز اگر جریان کشیده شده از هرفاز برابر باشد ، هیچ جریانی از سیم نول عبور نمی‌کند (مانند یک موتور سه فاز) در این حالت ولتاژها نیز درهمان حالت استاندارد و برابر خواهند بود، ولتاژ خط(سه‌فاز) ۳۸۰و ولتاژ فاز(تک‌فاز) ۲۳۰ولت و صفر جریانی است که در سیم نول داریم. زمانی که در یک شبکه‌ی توزیع برق (مانند مشترکین برق خانگی) که هر خانه به یک فاز متصل هستند و میزان مصرف در هر خانه متفاوت است، این تعادل جریانی به هم می‌خورد و باعث جابجایی صفر جریانی در ...... ادامه »

ارت چیست و چه کاربردی دارد؟
۲۱ آذر ۱۳۹۷

ارت چیست و چه کاربردی دارد؟

ارت یا ارث (earth) به معنای زمین است که در صنعت برق به آن سیستم اتصال زمین اطلاق می‌شود. در مهندسی برق، واژه ارت با توجه به کاربردهای آن دارای مفاهیم متنوعی است. اما در اینجا این واژه در مورد اتصال مستقیم به زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک مدار الکتریکی ممکن است به دلایل مختلفی به زمین متصل شده باشد. در مدارهای قدرت این اتصال‌ها عموماً برای افزایش ایمنی و محافظت افراد یا دستگاه‌ها از تاثیرات معیوب بودن عایق‌کاری هادی‌ها ایجاد می‌شود. اتصال به زمین در مدارها از آسیب دیدن عایق‌های مدار در اثر افزایش ولتاژ بین زمین و مدار جلوگیری کرده و این ولتاژ را در یک حد معین محدود می‌کند. از اتصال زمین برای جلوگیری از افزایش الکتریسیته ساکن نیز استفاده می‌شود. وظیفه اصلی سیستم ارتینگ اینست که هر جریان الکتریکی که وارد سیستم شد را به‌طور کامل به زمین منتقل کند. سیستم ارتینگ متشکل از چاه ارت و سیم متصل به چاه است. اگر ما بدنه تمام دستگاه‌های برقی یا به طور کلی هرنوع مصرف کننده برق را توسط یک رشته سیم به سیم اتصال به زمین متصل کنیم، یک سیستم ارتینگ ایجاد کرده‌ایم. حال سوال اینست که ارت چیست و چه کاربردی دارد؟ هدف از ...... ادامه »

حفاظت برج های مخابراتی در برابر صاعقه
۱۱ مهر ۱۳۹۷

حفاظت برج های مخابراتی در برابر صاعقه

صاعقه می تواند تهدید بزرگی برای مخابرات، رادیو و تلویزیون باشد. این برجها از فولاد ساخته شده و برای برقراری ارتباطات بدون وقفه، در بالاترین نقطه منطقه طراحی شده اند. احتمال زیادی دارد که صاعقه به بلندترین شی در منطقه برخورد کند. بنابراین، جریان صاعقه از طریق کوتاهترین راه و راهی که رسانایی بالایی دارد به زمین وارد می شود. به همین دلیل یک برج مخابراتی که سازه بلند فلزی است، بهترین مکان برای اصابت صاعقه است.وقتی که صاعقه به بلندترین نقطه برج برخورد می کند، جریان صاعقه به سمت زمین جاری شده و می تواند به تجهیزات الکترونیکی مانند آنتن ها ، رادیوها ، بشقاب ماهواره ، دوربین ها و ... آسیب برساند. در مسیر شارش به سمت زمین ، جریان صاعقه می تواند نشت پیدا کرده و به سازه و جان پناه های کناری تزریق شود که باعث آسیب دائمی دستگاه ها و تجهیزات حساس الکترونیکی می شود. سرج ارسترها سعی می کنند که انرژی صاعقه را به زمین انتقال دهند. معمولا سرج ارسترها در بالاترین نقطه دکل نصب شده و به هادی نزولی که به سیستم زمین و سپس به زمین وصل شده، متصل می شوند. هدف از این کار جذب صاعقه قبل از رسیدن به سایر تجهیزات ، شارش جریان صاعقه به زمین و پخش انرژی ...... ادامه »

پارامترهای تاثیر گذار در سیستم های زمین فرکانس بالا
۲۳ مرداد ۱۳۹۷

پارامترهای تاثیر گذار در سیستم های زمین فرکانس بالا

زمین کردن تجهیزات و حفاظت های مربوطه یکی از اساسی ترین و اصلی ترین دغدغه های مهندسان می باشد. ارت کردن روشی برای حفاظت و ایمنی می باشد، که یک میله (rod) بوده و به سطح زمین وصل می شود. این پارامترها شامل موارد زیر می باشد: 1- یونیزاسیون خاک 2- طول سیم اتصال 3- طول الکترود و عمق دفن 4- زمان صعود جریان (Current Rise time) یونیزاسیون خاک: یونیزاسیون خاک باعث کاهش مقاومت سیستم زمین در برابر موج ضربه¬ای می¬گردد و در نتیجه ولتاژ گذرای ایجاد شده را کاهش می¬دهد. در زمان تخلیه جریان صاعقه به سیستم زمین، یک میدان مغناطیسی گذرا در اطراف هادی¬های زمین به وجود می آید و در صورتی که شدت میدان الکتریکی خاک نزدیک هادی¬های سیستم زمین بیشتر از شدت میدان الکتریکی لازم برای شکست هوای به دام افتاده در میان ذرات خاک باشد، منجر به شکست الکتریکی هوا و بروز قوس در میان ذرات خاک می¬گردد.  پروفسور Moussa ، یونیزاسیون بحرانی خاک را برابر با  kV/cm3 تخمین زده است. مقدار یونیزاسیون بحرانی خاک  توسط CIGRE بدون توضیح kV/cm4 در نظر گرفته می شود. به طور خلاصه اثر یونیزاسیون خاک بستگی به عوامل زیر دارد: مقدار رطوبت موجود در خاک مقامت خاک (نوع ...... ادامه »

5 حالت برخورد صاعقه با انسان
۱۰ مرداد ۱۳۹۷

5 حالت برخورد صاعقه با انسان

1- برخورد مستقیم صاعقه: شخصی که مورد اصابت مستقیم صاعقه قرار می گیرد به عنوان قسمتی از مسیر اصلی تخلیه صاعقه به حساب می آید. اغلب برخورد مستقیم صاعقه در محیط های باز رخ می دهد. برخورد مستقیم صاعقه بسیار کمتر از دیگر اصابت ها رخ می دهد ولی این نوع برخورد ، مرگبار ترین نوع اصابت صاعقه می باشد. در اغلب اصابت ها ، بخشی از جریان از سطح پوست (flashover) و بخش دیگر از بدن - معمولا از سیستم های قلبی عروقی /یا سیستم های عصبی- عبور می کند. حرارت تولید شده توسط عبور جریان از سطح پوست می تواند باعث سوختگی شود اما عبور جریان از بدن می تواند باعث اثرات نگران کننده تری باشد. در حالی که میزان زنده ماندن در اثر برخورد صاعقه بستگی به فوریت پزشکی دارد، میزان عبور جریان از بدن نیز یک عامل  بسیار مهم به حساب می آید.                                                                                                                              2- ساید فلش (Side Flash): ساید ...... ادامه »

  ۱   ۲   ۳   ۴