کاربردهای استابلایزر

کاربردهای استابلایزر
تمامی سیستم های الکتریکی و الکترونیکی برای کار با حداکثر بهره وری یا کارایی با یک ولتاژ منبع مشخص طراحی و ساخته شده اند که به آن ولتاژ، ولتاژ عملیاتی اسمی گفته می شود. به دلایل مختلف، ولتاژ توزیع انرژی، ثابت و پایدار باقی نمی ماند و نوسانات قابل توجهی در میزان ولتاژ اسمی را نشان می دهد که نه تنها منجر به از دست دادن کارایی ( و گاهی اوقات عدم عملکرد) دستگاه می شود، بلکه باعث میزان بسیار بالای خرابی و شکست در کارها می گردد.

تثبیت کننده ها یا استابلایزر ها، تجهیزات الکترونیکی هستند که مسئول اصلاح ولتاژ منبع برق تغذیه برای تأمین برق ایمن و پایدار برای تجهیزات می باشند و امکان ولتاژ با ثبات و حفاظت از تجهیزات در برابر اکثر مشکلات نیروی برق را فراهم می کنند. تثبیت کننده های ولتاژ، همانند UPS برای حفاظت تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی مهم هستند.

وظیفه اصلی تثبیت کننده این است که ولتاژ خروجی تغذیه کننده تجهیزات را تا حد امکان با منبع تغذیه برق برابر یا معادل کند و اطمینان حاصل می شود که نوسانات در برق متعادل شده و خروجی آن یک مقدار ثابت شده است و همچنین مانع از این می شود که نوسانات، تأثیر زیادی بر تجهیزات بگذارند و در نتیجه مانع از آسیب به آنها خواهد شد. همچنین اغلب استابلایزر ها، دارای فیلترهای الکترونیکی هستند که هدفشان جلوگیری از نویز و ولتاژ پیک یا حداکثری است. ویژگی ها و قابلیت های یک تثبیت کننده ولتاژ عبارتند از:

– عمر مفید تجهیزات را افزایش می دهد.

– میزان عدم کارکرد یا نقص در کارکرد تجهیزات را کاهش می دهد.

– یک منبع برق پایدار ایجاد می کند.

– نویز، تداخل و جرقه یا صاعقه را کاهش می دهد.

– دستگاه را در برابر ولتاژهای پایین و ولتاژهای بالای برق اصلی محافظت می کند.

– در موارد اضافه بار یا گرمای بیش از حد، عمل می کند.

– رویدادهای شبکه اصلی برق را گزارش می دهد.

استابلایزر ، یک راه حل مناسب با هزینه متوسط، برای کسانی است که می خواهند از تجهیزات خود (سخت افزاری) در برابر تغییرات (نوسانات) ولتاژ، نویز و افزایش سریع و ناگهانی ولتاژ در شبکه اصلی برق محافظت کنند. هیچ چیز برای تجهیزات الکترونیکی مهم تر از تأمین برق فیلتر شده، محافظت ‌شده و پایدار نیست.

                                                                                

کاربردهای استابلایزر در تجهیزات مختلف:


1- کاربرد استابلایزر در سیستم پخش:
- بهبود برق برای کامیونهای تولید محتوای متحرک
- فرستنده های رادیویی و تلویزیونی
- تجهیزات ارتباطی عمومی
- تجهیزات رادار و دریانوردی

2- کاربردهای تجاری استابلایزر:
- آسانسورها و پله برقی ها
- سیستم های گرمایش، تهویه و سیستم های تهویه مطبوع
- تنظیم برق و قدرت در ساختمانهای بزرگ و بلند
- اتاق های کامپیوتر

3- کاربردهای صنعتی استابلایزر:
- ماشین آلات و تجهیزات کنترل فرآیند
- کارخانه تولیدی که با کامپیوتر کنترل می شود
- پردازش عملیات حرارتی
- خنک سازی

4- کاربردهای پزشکی استابلایزر:
- بیمارستانها و مراکز پزشکی، مخصوصاً در کشورهای درحال توسعه
- تجهیزات اسکن پرتو ایکس مثل سیتی اسکن یا ام آر آی MRI
- تجهیزات لیزر

5- مصارف عمومی استابلایزر:
- تمام کاربردهایی که یک منبع تغذیه قابل اعتماد برای اطمینان در عملیات پایدار ضروری است.

6- کاربردهای دریایی استابلایزر:
- کشتی بارانداز برای تقویت منبع برق

در ابتدا، استابلایزر های ولتاژی که به صورت دستی عمل می کردند، یک سوییچ انتخابی داشتند. این نوع تثبیت کننده ها، از رله های مکانیکی برای انتخاب ولتاژ مناسب و مورد نظر استفاده می کرد. با پیشرفت تکنولوژی، مدارهای الکترونیکی به وجود آمدند و در نتیجه این تثبیت کننده ها اتوماتیک شدند. سپس تثبیت کننده های ولتاژی خودتنظیم بوجود آمدند که قادر به تثبیت ولتاژ به صورت مداوم و بدون هیچ گونه دخالت دست عمل می کردند. اکنون، تثبیت کننده های IC یا میکروکنترل نیز در دسترس هستند و عملکردهای بیشتری نیز دارند.

استابلایزر ها به طور گسترده به سه نوع طبقه بندی می شوند که عبارتند از:
- استابلایزر های نوع رله یا استابلایزر رله ای (Relay Type Voltage Stabilizers)
- استابلایزر های نوع سرووموتوری (Servo based Voltage Stabilizers)
- استابلایزر های نوع  ایستا (Static Voltage Stabilizers)

تثبیت کننده های ولتاژ از نوع رله:

در این نوع استابلایزر، ولتاژ توسط رله های سوییچینگ تنظیم می شود. رله ها برای اتصال ترانسفورماتور ثانویه در پیکربندی های مختلف استفاده می شوند تا عملکرد تقویتی و مقاومتی را داشته باشند. استابلایزر های فاراتل از این دسته هستند.

استابلایزر های ایستا یا استاتیک:

یک سو کننده ولتاژ استاتیک، هیچ بخش متحرکی همانند تثبیت کننده ولتاژ خودتنظیم ندارد. این یک سو کننده از یک مدار مبدل الکترونیک قدرت برای تثبیت ولتاژ استفاده می کند. این استابلایزر های استاتیک، دارای دقت بسیار بالایی بوده و ثبات ولتاژی در حدود ±1 درصدی دارند. تثبیت کننده ی ولتاژی استاتیک شامل ترانسفورماتور تقویتی و مقاومتی، مبدل قدرت ترانزیستور دو قطبی با درگاه عایق شده (IGBT)، میکرو کنترلر، میکرو پردازنده و دیگر اجزای ضروری می باشد.

                                                                            

مزایا و کاربردهای استابلایزر های سروو موتوری:


استابلایزر سروو موتوری ، زمانی که قرار است با نوسانات ولتاژ ناشی از بار بیش از حد و کمبود بار قدرت مواجه شود، بهترین عملکرد را از خود دارد. استفاده از این استابلایزر، می تواند از بسیاری از اتفاقات ناگوار به دلیل بار بیش از حد و کمبود بار قدرت جلوگیری کند.

از این استابلایزر سروو موتوری در بسیاری از زمینه های کاربردی مثل واحدهای داروسازی، واحدهای مهندسی، دستگاه های تهویه مطبوع، سردخانه ها، ساختمان های چند طبقه، بیمارستان ها، کارخانه های سیمان، کارخانه های تولید آرد، مراکز پخش، واحدهای پردازش غذایی، کارخانه های تولید روغن، تولیدی های کفش و چرم، ماشین کاغذسازى و تولید نوشیدنی الکلی، باشگاه ها، هتل ها، ماشین های چاپ افست، کارخانجات تولید پارچه، آسایشگاه ها، مزارع چای و مراکز تماس مورد استفاده قرار می گیرد.

استابلایزر های سروو موتوری مزایای بسیاری دارند. این تثبیت کننده، پایداری را به عمر دستگاه اضافه می کند که از ناشی از نوسانات ولتاژی است؛ همچنین، به حفظ و ذخیره انرژی کلی کمک می کند و لوازم را تا 98 درصد کارآمدتر می سازد. این کار کیفیت لوازم را نیز بهبود می بخشد؛ از سویی دیگر، این تثبیت کننده ها، نواقص دستگاه را کاهش و تولید را افزایش می دهند و ایمنی و حفاظت بهتری را فراهم می کنند. استابلایزر های توبیشی TOBISHI در این دسته قرار می گیرند.


چگونه یک استابلایزر مناسب برای نیازهای خانگی انتخاب کنیم؟


اندازه استابلایزر بستگی به درجه بندی تجهیزاتی دارد که تثبیت کننده باید برای آنها به کار گرفته شود. بنابراین اولین و مهم‌ترین چیزی که در هنگام خرید یک استابلایزر باید در نظر گرفت، توان تمام وسایل (و یا یک دستگاه خاص) است که توسط تثبیت کننده تأمین می‌شود. این رتبه‌بندی‌ توان ها، به طور معمول به صورت VA یا KVA می باشند. و همچنین باید در نظر گرفت که آیا برق به صورت تک فاز یا سه فاز می باشد.

درجه‌ بندی توان این لوازم به طور معمول بر روی صفحه نام این دستگاه نشان داده می‌شود؛ اگر درجه‌بندی توان در دسترس نباشد، به سادگی می توانید ولتاژ و جریان آن تجهیزات را محاسبه کنید تا درجه‌بندی توان را به دست آورید. همیشه توصیه میشود که ولتاژ RMS حقیقی بار را در نظر بگیرید.

عامل مهم دیگر، در نظر گرفتن افزایش بار در آینده است. بنابراین تعیین درجه بندی توان کلی، نیازمند محاسبه افزایش بار در آینده است که معمولاً 20 درصد بیشتر از نیاز توان واقعی به منظور اتصال بارها در طول اجرای طولانی مدت می باشد. برای نیازها یا مصارف خانگی، درجه بندی 200VA, 300 VA, 500 VA, 1 KVA, 2 KVA, 3 KVA, 4 KVA, 5 KVA, 8 KVA و  10 KVAدر استابلایزر تک فاز مناسب هستند. برای اهداف صنعتی و تجاری، تثبیت کننده های خود تنظیم با توان بالا یا استابلایزر سه فاز مورد نیاز است.
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
 _____ ______   ______
/ __ \|___ /   |___ /
`' / /'  / / ____  / / 
 / /  / / |_ / / / 
./ /___./ /  / / ./ /  
\_____/\_/  /___|\_/  
             
             
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
ترانس یخچال چیست؟
 ۱۲ آبان ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

ترانس یخچال چیست؟

بهترین مدل استابلایزر (ترانس یخچال | محافظ یخچال) یا جبران ساز نوسان برق ، استابلایزر 1.5 کاوا امگا می باشد که دارای خروجی 110 و 220 ولت و هسته مسی بوده و به صورت سرووموتوری کار می کند. این مدل استابلایزر خانگی ، بهترین محافظ یخچال ساید بوده و شما با استفاده از این ترانس یخچال می توانید دستگاه خود را مادام العمر محافظت ...  ادامه مطلب 
تأثیر نوسان ولتاژ در میزان مصرف برق و استابلایزر سروو موتوری
 ۳۰ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

تأثیر نوسان ولتاژ در میزان مصرف برق و استابلایزر سروو موتوری

اگر نگران این هستید که آیا تثبیت کننده ولتاژ یا استابلایزر باعث افزایش قیمت قبض برق میشود یا خیر، پاسخ آن منفی است. میزان مصرف انرژی، بر صورت حساب برق ما تأثیر می گذارد، یعنی صورت حساب برق، بر اساس هر کیلووات ساعت (بعد از مقداری ثابت) تعیین می گردد که برای انجام کار ...  ادامه مطلب 
تفاوت استابلایزر و محافظ
 ۲۶ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

تفاوت استابلایزر و محافظ

محافظ ولتاژ(surge protector) و استابلایزر(Voltage regulator) هر دو محصولاتی هستند که می کوشند جریان مناسب برق را به درگاه ورودی وسایل الکترونیکی برسانند. اما همانطور که می توان حدس زد، روش و تکنیک اجرایی متفاوت، آن ها را تمیز می دهد و ما در این مقاله می کوشیم تا همین وجه تمایز را شرح دهیم. با ما همراه باشید، در ادامه نه تنها ...  ادامه مطلب 
تفاوت استابلایزر رله ای ترانسی و استابلایزر سروو موتوری
 ۲۶ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

تفاوت استابلایزر رله ای ترانسی و استابلایزر سروو موتوری

عملکرد استابلایزر ترانسی یا استابلایزر رله ای: در روش نخست، یک اتو ترانسفورماتور یا ترانس با چند خروجی سیم پیچ که هر یک از آنها به رله ای متصل می باشد، به وسیله یک مدار، ولتاژ ورودی را اندازه گیری نموده و با توجه به ولتاژ ورودی ، مشخص میکند که کدامیک از رله ها ولتاژ خروجی را ...  ادامه مطلب 
تفاوت هایی که یک استابلایزر با یو.پی.اس(UPS) دارد
 ۲۶ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

تفاوت هایی که یک استابلایزر با یو.پی.اس(UPS) دارد

در حال حاضر که این سطرها را مطالعه می کنید؛ اکثریت قریب به اتفاق وسایل برقی در سراسر دنیا برای ارائه ی عملکرد مناسب و افزایش طول عمر، نیاز به یک استابلایزر ولتاژ سروو دارند. دلیل این گزاره هم ساده است و سر راست، جریان برقی که پشت پریز قرار دارد، نوسان های قابل توجهی به وسایل برقی منتقل ...  ادامه مطلب