تفاوت هایی که یک استابلایزر با یو.پی.اس(UPS) دارد

تفاوت هایی که یک استابلایزر با یو.پی.اس(UPS) دارد
در حال حاضر که این سطرها را مطالعه می کنید؛ اکثریت قریب به اتفاق وسایل برقی در سراسر دنیا برای ارائه ی عملکرد مناسب و افزایش طول عمر، نیاز به یک استابلایزر ولتاژ سروو دارند. دلیل این گزاره هم ساده است و سر راست، جریان برقی که پشت پریز قرار دارد، نوسان های قابل توجهی به وسایل برقی منتقل می کند و به همین دلیل، استفاده از استابلایزرها (به خصوص نوع سروو که عملکرد اول را بین آن ها دارد) تبدیل به امری ضروری می شود.

کاری که در سطرهای آینده انجام داده ایم این است که به شما کمک کنیم در راه مدیریت نوسانات برق، تصمیم های صحیح بگیرید و از بین استابلایزر و UPS آن کدام که به کارتان می آید را برگزینید. در همین ابتدای کار، قبل از اینکه به مسائل تخصصی ورود پیدا کنیم، شایان ذکر است که عبارت UPS مخففی است برای uninterruptible power supply یعنی اعمال قدرت پیوسته و اخلال ناپذیر، در صورتی که استابلایزر در انگلیسی Stabilizer و به معنی برقرار کننده ی ثبات می باشد.

                                                                               

استابلایزر یا UPS در یک مقدمه ی کوتاه:
همان طور که در بالا ارائه شد، این دو در معنی لغوی با هم تفاوت دارند و به تبع آن هریک، عملکرد، ساختار و چارچوب انجام وظیفه ی منحصر به فردی را ارائه می دهند. قبل از هرچیز لازم است تاکید کنیم، به خاطر داشته باشید، خرید اشتباه، می تواند برای شما مشکلات گسترده ای ایجاد کند. برای شفاف تر شدن ماجرا، سری به پایگاه اینترنتی servostabilizer.org.in و داستانی که در این باره ارائه داده را برایتان به صورت چکیده آورده ایم.

فردی در هند به نام Manoj Baisla عکاسی حرفه ای است و میلیون ها (نمی دانیم دلار یا روپیه) میلیون هزینه، بابت خرید چاپگرها، دوربین ها و سایر تجهیزات و ادوات عکاسی پرداخت کرده است. برای اینکه از سرمایه ی خود محافظت کند، سراغ UPS های آنلاین می رود، اما نوسانات شدید برق در ناحیه ای که او سکونت دارد، کارش را با مشکل مواجه می سازد.

می دانید علت این امر چیست؟ در انتهای مقاله درخواهیم یافت اما اگر حوصله ی مطالعه ی دلایل علمی آینده را ندارید، همینقدر بدانید که استابلایزر سروو باید باشد تا وسایل برقی شما از نوسانات جریان الکتریسیته شهری در امان باشند؛ حال هر تجهیزات قدرتمند دیگری که دارید، تفاوتی ایجاد نمی کند.

بیان حقایق فنی، علمی و کارکردی درباره ی استابلایزرها:
اول از هر چیز باید به این موضوع اشاره کرد که اصولا مقایسه ی بین استابلایزر و UPS شدنی نیست. زیرا این دو وسیله در دنیاهای مختلفی سیر می کنند و از نظر ماهیتی متفاوتند. اما نمی دانیم چرا مردم (حتی انگلیسی زبان ها مانند داستان بالا که عملکرد مختلف را از نام تشخیص می دهند) بر این باورند که یک UPS آنلاین برای ثابت نگاه داشتن جریان کافی است و نیازی به استابلایزر نیست.

در نتیجه ی چنین نگرشی زیاد پیش می آید که افراد وسایل برقی خود را تحت آسیب های شدید تحویل می گیرند و علت این امر را هم درنمی یابند.

                                                                                     

Servo voltage stabilizer:
اجازه دهید کار را با یک مثال پیش ببریم. یک کشاورز عادت دارد قبل از اینکه سر مزرعه حاضر شود، دو تکه نان بخورد، در صورتی که روزی به جای دو قطعه، تنها تکه ای نان صرف کند، آیا قادر خواهد بود که عملکرد مشابه روزهای دیگر را ارائه دهد؟ جواب مشخص است.

اگر چه مساله ی الکتریسیته، و سایل برقی و استابلایزر در کلیات مشابه است اما نیاز به در نظر گیری مسائلی جزیی تر دارد. در نتیجه، از مثال و تشبیه فاصله می گیریم و روی نکات فنی ریز می شویم.

کاری که یک استابلایزر سروو انجام می دهد، نگاه داشتن نوسانات جریان برق، در زیر یک درصد است(±1 %). حال همانطور که در بالا گفتیم، اگر شما حتی یک UPS آنلاین هم داشته باشید، باز نیاز به استابلایزر دارید زیرا برای شارژ باتری های موجود در UPS آنلاین حداقل به جریان 170V  نیاز است. حال اگر این میزان ورودی کمتر باشد، شما به یک استابلایزر احتیاج دارید تا به کمک UPS  بیاید و حسن عملکردش را تضمین کند. حال فرض کنید UPS آنلاین در اختیار دارید و 230V را منظم به وسایل برقی خود تزریق می کنید، اما از آنجا که ورودی زیر 170V است، در گذر زمان با تمام شدن ظرفیت باتری ها، UPS عملا از کار می افتد و انگار که وسیله ی برقی خود را بی تجهیز در مقابل جریان پرنوسان برق قرار داده اید.
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
    _     ______
   | |    |___ /
 ___ | | __ ___  / / 
 / __|| |/ // __| / / 
| (__ |  < \__ \./ /  
 \___||_|\_\|___/\_/  
            
            
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
تأثیر نوسان ولتاژ در میزان مصرف برق و استابلایزر سروو موتوری
 ۳۰ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

تأثیر نوسان ولتاژ در میزان مصرف برق و استابلایزر سروو موتوری

اگر نگران این هستید که آیا تثبیت کننده ولتاژ یا استابلایزر باعث افزایش قیمت قبض برق میشود یا خیر، پاسخ آن منفی است. میزان مصرف انرژی، بر صورت حساب برق ما تأثیر می گذارد، یعنی صورت حساب برق، بر اساس هر کیلووات ساعت (بعد از مقداری ثابت) تعیین می گردد که برای انجام کار ...  ادامه مطلب 
تفاوت استابلایزر و محافظ
 ۲۶ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

تفاوت استابلایزر و محافظ

محافظ ولتاژ(surge protector) و استابلایزر(Voltage regulator) هر دو محصولاتی هستند که می کوشند جریان مناسب برق را به درگاه ورودی وسایل الکترونیکی برسانند. اما همانطور که می توان حدس زد، روش و تکنیک اجرایی متفاوت، آن ها را تمیز می دهد و ما در این مقاله می کوشیم تا همین وجه تمایز را شرح دهیم. با ما همراه باشید، در ادامه نه تنها ...  ادامه مطلب 
تفاوت استابلایزر رله ای ترانسی و استابلایزر سروو موتوری
 ۲۶ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

تفاوت استابلایزر رله ای ترانسی و استابلایزر سروو موتوری

عملکرد استابلایزر ترانسی یا استابلایزر رله ای: در روش نخست، یک اتو ترانسفورماتور یا ترانس با چند خروجی سیم پیچ که هر یک از آنها به رله ای متصل می باشد، به وسیله یک مدار، ولتاژ ورودی را اندازه گیری نموده و با توجه به ولتاژ ورودی ، مشخص میکند که کدامیک از رله ها ولتاژ خروجی را ...  ادامه مطلب 
کاربردهای استابلایزر
 ۲۶ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

کاربردهای استابلایزر

تمامی سیستم های الکتریکی و الکترونیکی برای کار با حداکثر بهره وری یا کارایی با یک ولتاژ منبع مشخص طراحی و ساخته شده اند که به آن ولتاژ، ولتاژ عملیاتی اسمی گفته می شود. به دلایل مختلف، ولتاژ توزیع انرژی، ثابت و پایدار باقی نمی ماند و نوسانات قابل توجهی در میزان ولتاژ اسمی را نشان می دهد که نه تنها منجر به از دست ...  ادامه مطلب 
آنچه درباره ترانس تبدیل 220 به 110 ولت باید بدانید
 ۲۶ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

آنچه درباره ترانس تبدیل 220 به 110 ولت باید بدانید

ترانس تبدیل یا voltage convertor یا voltage transformer و یا هر نام دیگری که رویش قرار دهیم، وسیله ای است که خروجی برق را از منبع تا ورودی وسیله ای الکتریکی، تغییر می دهد. گاهی این تغییر از 220 به 110 کاهشی است وگاهی بالعکس، نیاز به افزایش وجود دارد. در نگاه اول، خیلی نیازی به ترانس تبدیل وجود ندارد، اما ...  ادامه مطلب