تفاوت استابلایزر و محافظ

تفاوت استابلایزر و محافظ
محافظ ولتاژ(surge protector) و استابلایزر(Voltage regulator) هر دو محصولاتی هستند که می کوشند جریان مناسب برق را به درگاه ورودی وسایل الکترونیکی برسانند. اما همانطور که می توان حدس زد، روش و تکنیک اجرایی متفاوت، آن ها را تمیز می دهد و ما در این مقاله می کوشیم تا همین وجه تمایز را شرح دهیم. با ما همراه باشید، در ادامه نه تنها در زمینه ی تئوریک، بلکه به نحوه ی عملکرد متفاوت آن ها نیز اشاره هایی خواهیم داشت.
 

استابلایزر 5kva تک فاز سفید استابلایزر می کوشد تا جریانی پیوسته، ثابت و بدون نوسان را به وسیله ای الکترونیکی برساند. همان طور که می دانید، چه ولتاژ ورودی به یک وسیله بالا باشد و چه پایین، در نهایت، هم عملکرد لحظه ای می تواند دست خوش تغییر شود و هم عمر طولانی مدت آن وسیله برقی.

در نتیجه، استابلایزر جری آن را روی مقدار مورد نیاز نگاه می دارد و کمبود را جبران کرده و مقدار اضافه را کاهش می دهد.
برای جزئیات بیشتر و انواع استابلایزر خانگی (استابلایزر تک فاز) و استابلایزر های صنعتی (استابلایزر سه فاز) میتوانید مقاله استابلایزر چیست را مطالعه نمایید.

                                                                                   

محافظ ولتاژ:

محافظ ولتاژ که به surge suppressor هم معروف است، در واقع سعی می کند جریان را در سطحی ثابت نگاه دارد، اما با تکنیکی دیگر. ابتدا نیاز است به شناسایی نحوه ی عملکرد جریان برق گریز کوتاهی داشته باشیم. این جریان یک سری نوسانات ریز دارد و دسته ای پرش های قابل توجه. نوسانات ریز تقریبا دائمی هستند و از لحظه ی اتصال وسیله ی برقی شما به پریز تا اتمام کار وجود خواهند داشت. اما پرش های ناگهانی چیزی نیست که در هر لحظه رخ دهد، در نتیجه، محافظ ولتاژ در واقع مامور کنترل آن بالا و پایین شدن های شدید است و سر بزنگاه وارد عمل می شود. در ادامه بیشتر، دقیق تر و تخصصی تر به مساله پرداخته ایم.

                                                                                      


محافظ ولتاژ یا استابلایزر؛ کدام یک را انتخاب کنم؟

احتیاجی به مقدمه چینی نیست (اگر سطرهای بالا را مطالعه کرده باشید، به راحتی می توانید به این سوال پاسخ دهید)، پر واضح است که یک استابلایزر در صورتی که صحیح انتخاب شده باشد، می تواند در نقش محافظ ولتاژ هم ظاهر شود. در نتیجه کسی انتخاب صحیح و اقتصادی انجام داده که سراغ شناسایی یک استابلایزر درجه یک برود. اما به هر حال، باید توجه داشت که محافظ ولتاژ بر مبنای ظرفیتی که برای استهلاک انرژی دارد معرفی می شود و این ظرفیت بیش از 600 الی 2000 ولت آمپر  نیست. در ضمن نباید فراموش کرد که محافظ ولتاژ عمری محدود دارد (شاید با یک یا دوبار انجام وظیفه غیرقابل استفاده مجدد باشد).

حال به اردوگاه استابلایزرها می رویم. نسخه های معمولی، ارزان و کیفیت پایین، از طریق وارد و خارج کردن ترانس در مدار، حداکثر می توانند تا 10% جریان را کاهش یا افزایش دهند، درنتیجه این نسخه ها هر چند برای مصارف روزانه کار راه انداز هستند، اما نمی توانند به جای یک محافظ ولتاژ انجام وظیفه کنند. اما اگر سراغ نسخه های قدرتمند آن ها بروید، آن گاه مچ یک محافظ ولتاژ به طور کامل روی خاک قرار می گیرد، زیرا هم نوسان ریز و ذره بینی مدیریت خواهد شد، هم پرش جریان های ناگهانی و قابل توجه. در ضمن، یک استابلایزر عمر محدود ندارد.

به عنوان نکته ی آخر باید به این نکته هم توجه داشته باشید که یک محافظ ولتاژ تنها برای لحظه هایی محدود (شاید چند ثانیه) تاب و توان مقاومت داشته باشد اما استابلایزرها می توانند بازه های زمانی قابل توجهی را به انجام وظیفه بگذرانند.

چکیده نهایی، پس چرا محافظ جریان محبوب است؟

ما در بالا نتیجه گیری کردیم که اگر یک استابلایزر درجه یک و استاندارد تهیه شود، می تواند وظیفه ی محافظ جریان را نیز انجام دهد. اما با این حساب احتمال دارد شما بپرسید پس چرا مردم همه استابلایزر نمی خرند و برعکس، محافظ جریان بخشی جدانشدنی از خرید حتی یک کامپیوتر ساده است. پاسخ این سوال در میزان محافظه کاری و اهمیت به سلامت وسیله یافت خواهد شد. اگر می خواهید کامپیوتر، تلویزیون یا وسایل خط تولید صنعتی خود را لحظه به لحظه مدیریت کنید و اطمینان داشته باشید که هیچ ثانیه ای نیست مگر اینکه استابلایزر روی میزان جریان ورودی نظارت کند، انتخاب مشخص است.
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
 _____     _____   
|____ |    | _ |   
  / / _ __ | |_| | ____
  \ \| '_ \ \____ ||_ /
.___/ /| |_) |.___/ / / / 
\____/ | .__/ \____/ /___|
    | |        
    |_|        
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
تأثیر نوسان ولتاژ در میزان مصرف برق و استابلایزر سروو موتوری
 ۳۰ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

تأثیر نوسان ولتاژ در میزان مصرف برق و استابلایزر سروو موتوری

اگر نگران این هستید که آیا تثبیت کننده ولتاژ یا استابلایزر باعث افزایش قیمت قبض برق میشود یا خیر، پاسخ آن منفی است. میزان مصرف انرژی، بر صورت حساب برق ما تأثیر می گذارد، یعنی صورت حساب برق، بر اساس هر کیلووات ساعت (بعد از مقداری ثابت) تعیین می گردد که برای انجام کار ...  ادامه مطلب 
تفاوت استابلایزر رله ای ترانسی و استابلایزر سروو موتوری
 ۲۶ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

تفاوت استابلایزر رله ای ترانسی و استابلایزر سروو موتوری

عملکرد استابلایزر ترانسی یا استابلایزر رله ای: در روش نخست، یک اتو ترانسفورماتور یا ترانس با چند خروجی سیم پیچ که هر یک از آنها به رله ای متصل می باشد، به وسیله یک مدار، ولتاژ ورودی را اندازه گیری نموده و با توجه به ولتاژ ورودی ، مشخص میکند که کدامیک از رله ها ولتاژ خروجی را ...  ادامه مطلب 
کاربردهای استابلایزر
 ۲۶ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

کاربردهای استابلایزر

تمامی سیستم های الکتریکی و الکترونیکی برای کار با حداکثر بهره وری یا کارایی با یک ولتاژ منبع مشخص طراحی و ساخته شده اند که به آن ولتاژ، ولتاژ عملیاتی اسمی گفته می شود. به دلایل مختلف، ولتاژ توزیع انرژی، ثابت و پایدار باقی نمی ماند و نوسانات قابل توجهی در میزان ولتاژ اسمی را نشان می دهد که نه تنها منجر به از دست ...  ادامه مطلب 
تفاوت هایی که یک استابلایزر با یو.پی.اس(UPS) دارد
 ۲۶ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

تفاوت هایی که یک استابلایزر با یو.پی.اس(UPS) دارد

در حال حاضر که این سطرها را مطالعه می کنید؛ اکثریت قریب به اتفاق وسایل برقی در سراسر دنیا برای ارائه ی عملکرد مناسب و افزایش طول عمر، نیاز به یک استابلایزر ولتاژ سروو دارند. دلیل این گزاره هم ساده است و سر راست، جریان برقی که پشت پریز قرار دارد، نوسان های قابل توجهی به وسایل برقی منتقل ...  ادامه مطلب 
آنچه درباره ترانس تبدیل 220 به 110 ولت باید بدانید
 ۲۶ تیر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

آنچه درباره ترانس تبدیل 220 به 110 ولت باید بدانید

ترانس تبدیل یا voltage convertor یا voltage transformer و یا هر نام دیگری که رویش قرار دهیم، وسیله ای است که خروجی برق را از منبع تا ورودی وسیله ای الکتریکی، تغییر می دهد. گاهی این تغییر از 220 به 110 کاهشی است وگاهی بالعکس، نیاز به افزایش وجود دارد. در نگاه اول، خیلی نیازی به ترانس تبدیل وجود ندارد، اما ...  ادامه مطلب