روش های کاهش مصرف برق

روش های کاهش مصرف برق
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
تاریخ ایجاد:
۱۵ مرداد ۱۳۹۸
با توسعه جوامع و افزایش روزافزون گرایش به مصرف لوازم برقی در خانواده ها میزان مصرف برق خانگی نیز افزایش یافته است و طبق آمارها مصرف برق خانگی در ایران ۵ / ۲ برابر استاندارد جهانی است.

صرفه جویی در مصرف برق و انرژی نه تنها به وضعیت مالی شما کمک خواهد کرد و باعث کاهش هزینه های شما در طول سال خواهد شد، بلکه تاثیر مثبتی روی محیط زیست اطرافمان نیز خواهد گذاشت.در اینجا سعی شده است با بیان راهکارهایی ساده بصورت موردی مصرف برق خانگی را کاهش دهیم.

1- استفاده از نور طبیعی: شاید ساده ترین و موثرترین روش استفاده از نور طبیعی در طول روز باشد، یک پنجره جنوبی می تواند تا 100 برابر مساحت خود را روشن کند.

                      

2- استفاده از لامپ LED:باتوجه به اینکه حدود 30 درصد برق مصرفی منازل بابت روشنایی می باشد بنابراین یکی از موثرترین روش های کاهش هزینه برق مصرفی منازل و ادارات جایگزین کردن لامپ های رشته ای و فلورسنت با لامپ LED می باشد. مصرف لامپ های ال ای دی 90 درصد کمتر از لامپ های رشته ای و طول عمر آن ها 6 برابر لامپ کم مصرف (فلورسنت) می باشد.

                  
3- وسایل برقی را پس از استفاده از برق بکشید: آمارها حکایت از این دارد که حدود 11 درصد برق منازل جهت حالت آماده به کار لازم الکتریکی و الکترونیکی مصرف می شود. با از برق درآوردن لوازم برقی علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق باعث افزایش عمر محصولات برقی نیز می شوید.

4- استفاده از لوازم برقی کم مصرف: اگر قصد خرید تلویزیون دارید، LED بخرید و از یخچال‌ها، فریزها و ماشین‌لباسشویی‌هایی که برچسب انرژی A دارند استفاده کنید. به جای کامپیوترهای رومیزی از لپ تاپ استفاده کنید.

5- استفاده از حداکثر ظرفیت لوازم: چنانچه قصد روشن کردن ماشین لباسشویی و یا ماشین ظرفشویی را دارید سعی کنید حتی الامکان با ظرفیت کامل این کار را انجام دهید تا دفعات استفاده را کاهش داده و علاوه بر کاهش مصرف برق، عمر آن ها را نیز افزایش دهید.

6- چراغ ها را خاموش کنید: خاموش کردن چراغ‌ها روشی بسیار ساده و البته کاربردی برای صرفه جویی در مصرف برق است. بهتر است در مورد تعداد لامپ هایی که در خانه روشن هستند، حساسیت داشته باشید. به این فکر کنید که برای روشن کردن فضای خانه و یا اداره واقعا به چند عدد لامپ نیاز دارید. وقتی خانه را ترک می‌کنید، حتما چراغ‌ها را خاموش کنید.

                    

7- استفاده درست از وسایل سرمایشی: کولر گازی حدود 18 درصد مصرف برق خانگی را دارد، سعی کنید در فصول گرم از وسایل سرمایشی بصورت بهینه استفاده کنید. چنانچه کولر آبی دارید از دور کند استفاده کنید و ترموستات کولر گازی را بین 22 تا 25 تنظیم نمایید.

8- ساعات اوج مصرف را بشناسید: میانگین قیمت برق خانگی 60 تومان به ازای هر کیلو وات ساعت است در زمان پیک روز یعنی ساعات 12 تا 16 و پیک شب 19 تا 23 قیمت برق دو و نیم برابر محاسبه می شود و در زمان کم باری یعنی 23 تا 7 صبح قیمت برق یک چهارم قیمت میانگین است.

                
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مقالات مرتبط در این شاخه
رکتیفایر چیست؟
۰۳ دی ۱۳۹۷

رکتیفایر چیست؟

در خیلی از موارد برای راه اندازی مدارات الکترونیکی به ولتاژهای DC نیاز داریم. برای این منظور می توانیم به راحتی ولتاژ یا جریان AC را به ولتاژ یا جریان DC تبدیل کنیم اینکار توسط دستگاهی به نام رکتیفایر که شامل یک یا چنددیود اتصال p-n می باشد، صورت می گیرد. دیود اتصال p-n، مانند یک شیر یک طرفه عمل کرده و فقط اجازه عبور جریان الکتریکی در یک جهت را می دهد و از عبور آن در جهت مخالف پیشگیری می‌کند، این عمل را یکسو سازی می نامند. علاوه بر این جهت به دست آوردن سیگنال جریان d.c. می‌توان از رکتیفایر تریستور، رکتیفایر IGBT و یا رکتیفایر Diode+IGBT استفاده کرد.                                       ......
ادامه »
بمب الکترومغناطیسی چیست؟
۰۳ دی ۱۳۹۷

بمب الکترومغناطیسی چیست؟

یک بمب الکترونیکی (بمب الکترومغناطیسی) سلاحی است که از یک میدان الکترومغناطیسی شدید برای ایجاد یک پالس انرژی استفاده می کند. به عبارت دیگر بمب الکترومغناطیسی با انفجار خود پالس بسیار بزرگی را در محیط منتشر می‌کند که این پالس ها با نفوذ به سیستم‌های الکترونیکی قادر به تخریب عملکرد آن‌ها می‌باشند. این نوع بمب ها به انسانها و ساختمانها خسارت وارد نمی کند.در سطوح پایین، پالس تولید شده به طور موقت سیستم های الکترونیکی را غیر فعال می کندو در سطح متوسط، برنامه‌های کامپیوتری را از کار می اندازد. در سطوح بسیار بالا، به طور کامل مدارهای الکترونیکی را از بین می برد، بنابراین هر نوع دستگاهی که از برق استفاده می کند از جمله ......
ادامه »
PWM چیست؟
۰۳ دی ۱۳۹۷

PWM چیست؟

مدولاسیون پهنای باند( PWM )، یک روش بسیار موثر برای بدست آوردن ولتاژ خروجی قابل کنترل و قابل تنظیم از ولتاژ ورودی ثابت یا متغیر می باشد. تکنولوژی مدولاسیون پهنای پالس بیشتر در اینورترها برای تولید ولتاژ خروجی ثابت از 110ولت تا 230ولت AC، صرف نظر از بار، مورد استفاده قرار می گیرد. این مدولاسیون فقط عرض سیگنال را تغییر داده و فرکانس همیشه ثابت است. به عبارت دیگر PWM یک اصطلاح برای یک نوع از سیگنال دیجیتال می باشد که در مدارهای مختلف برای کنترل استفاده می شود. PWM تکنیکی است که به کمک آن می توانیم ولتاژ پایه‌های خروجی میکروکنترلر، و در نتیجه سرعت موتور یا سایر قطعات جانبی که به میکروکنترلر متصل می شود را کنترل کنیم. یک وسیله دیجیتال همانند میکروکنترلر فقط می ......
ادامه »
اتصال کوتاه چیست؟
۰۹ دی ۱۳۹۷

اتصال کوتاه چیست؟

اتصال کوتاه مداری است که باعث ایجاد مسیری با امپدانس پایین شده و جریان به راحتی ازآن عبور می کند.در واقع اتصال کوتاه یک مسیر ارتباطی ناخواسته بین دو قسمت از یک مدار الکتریکی است. به جریانی که در اثر اتصال کوتاه در مدار جاری می شود، جریان اتصال کوتاه می گویند و می تواند در عرض چند میلی ثانیه، هزاران بار بزرگتر از جریان نامی سیستم باشد. به عبارت دیگر، اتصال کوتاه ارتباط ناخواسته بین دو گره با ولتاژهای متفاومت می باشد و باعث عبور جریان بیش از حد مجاز از مدار می شود و می‌تواند منجر به آسیب مدار، گرمای بیش‌ از اندازه، آتش یا انفجار (سیم یا قطعات) گردد. به تعریف دیگر، زمانی که دو یا چند هادی از فازهای مختلف خط برق، ترانسفورماتور قدرت و یا هر ......
ادامه »
عیب یابی کابل های برق
۰۹ دی ۱۳۹۷

عیب یابی کابل های برق

از زمانی که استفاده از کابل های مدفون در زیرزمین مرسوم شد، سازندگان تجهیزات الکتریکی با مشکل عیب یابی کابل های قدرت زیر زمینی رو به رو شدند. جهت حل  این مشکل سازندگان دستگاه های تست، راه های گوناگونی ارائه و روش های عیب یابی جدید برای رفع آنها ابداع کرده اند. گاهی در کارگاه‌های دورافتاده امکانات اندکی وجود دارد و برقکار باید با همین امکانات سعی کند تا محل معیوب کابل را بیابد.شیوه های معمولی و قدیمی تست و عیب یابی کابل که با اعمال ولتاژ فشار قوی به انواع خاصی از کابل های با عایق بندی در الکتریک جامد صورت می گرفت، می تواند تاثیرات منفی به همراه داشته باشد که همچنان تحقیقات و مطالعات زیادی در این زمینه در حال اجرا می باشد.  اگر چه ......
ادامه »