روش های کاهش مصرف برق

روش های کاهش مصرف برق
با توسعه جوامع و افزایش روزافزون گرایش به مصرف لوازم برقی در خانواده ها میزان مصرف برق خانگی نیز افزایش یافته است و طبق آمارها مصرف برق خانگی در ایران ۵ / ۲ برابر استاندارد جهانی است.

صرفه جویی در مصرف برق و انرژی نه تنها به وضعیت مالی شما کمک خواهد کرد و باعث کاهش هزینه های شما در طول سال خواهد شد، بلکه تاثیر مثبتی روی محیط زیست اطرافمان نیز خواهد گذاشت.در اینجا سعی شده است با بیان راهکارهایی ساده بصورت موردی مصرف برق خانگی را کاهش دهیم.

1- استفاده از نور طبیعی: شاید ساده ترین و موثرترین روش استفاده از نور طبیعی در طول روز باشد، یک پنجره جنوبی می تواند تا 100 برابر مساحت خود را روشن کند.

                      

2- استفاده از لامپ LED:باتوجه به اینکه حدود 30 درصد برق مصرفی منازل بابت روشنایی می باشد بنابراین یکی از موثرترین روش های کاهش هزینه برق مصرفی منازل و ادارات جایگزین کردن لامپ های رشته ای و فلورسنت با لامپ LED می باشد. مصرف لامپ های ال ای دی 90 درصد کمتر از لامپ های رشته ای و طول عمر آن ها 6 برابر لامپ کم مصرف (فلورسنت) می باشد.

                  
3- وسایل برقی را پس از استفاده از برق بکشید: آمارها حکایت از این دارد که حدود 11 درصد برق منازل جهت حالت آماده به کار لازم الکتریکی و الکترونیکی مصرف می شود. با از برق درآوردن لوازم برقی علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق باعث افزایش عمر محصولات برقی نیز می شوید.

4- استفاده از لوازم برقی کم مصرف: اگر قصد خرید تلویزیون دارید، LED بخرید و از یخچال‌ها، فریزها و ماشین‌لباسشویی‌هایی که برچسب انرژی A دارند استفاده کنید. به جای کامپیوترهای رومیزی از لپ تاپ استفاده کنید.

5- استفاده از حداکثر ظرفیت لوازم: چنانچه قصد روشن کردن ماشین لباسشویی و یا ماشین ظرفشویی را دارید سعی کنید حتی الامکان با ظرفیت کامل این کار را انجام دهید تا دفعات استفاده را کاهش داده و علاوه بر کاهش مصرف برق، عمر آن ها را نیز افزایش دهید.

6- چراغ ها را خاموش کنید: خاموش کردن چراغ‌ها روشی بسیار ساده و البته کاربردی برای صرفه جویی در مصرف برق است. بهتر است در مورد تعداد لامپ هایی که در خانه روشن هستند، حساسیت داشته باشید. به این فکر کنید که برای روشن کردن فضای خانه و یا اداره واقعا به چند عدد لامپ نیاز دارید. وقتی خانه را ترک می‌کنید، حتما چراغ‌ها را خاموش کنید.

                    

7- استفاده درست از وسایل سرمایشی: کولر گازی حدود 18 درصد مصرف برق خانگی را دارد، سعی کنید در فصول گرم از وسایل سرمایشی بصورت بهینه استفاده کنید. چنانچه کولر آبی دارید از دور کند استفاده کنید و ترموستات کولر گازی را بین 22 تا 25 تنظیم نمایید.

8- ساعات اوج مصرف را بشناسید: میانگین قیمت برق خانگی 60 تومان به ازای هر کیلو وات ساعت است در زمان پیک روز یعنی ساعات 12 تا 16 و پیک شب 19 تا 23 قیمت برق دو و نیم برابر محاسبه می شود و در زمان کم باری یعنی 23 تا 7 صبح قیمت برق یک چهارم قیمت میانگین است.

                
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
دستگاه LCR متر چیست؟
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

دستگاه LCR متر چیست؟

دستگاه LCR متر ابزاری‌ست که می‌تواند با دقت و سرعت بالایی میزان ظرفیت خازن، مقاومت و اندوکتانس سلف را مشخص کند. از LCR متر با عنوان سلف‌سنج (L)، خازن‎سنج (C) و اهم‌سنج (R) نیز یاد می‌کنند. به علاوه از دیگر اندازه‌گیری‌های دستگاه می‌توان به پارامتر‌هایی همچون Q (ضریب توان)، D (ضریب اتلاف)، سوسپتانس ...  ادامه مطلب 
توربین انبساطی ( Expansion Turbines ) چیست؟
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

توربین انبساطی ( Expansion Turbines ) چیست؟

توربینهای انبساطی  (Expansion Turbines)   یا همان تورب واکسپندرها (Turbo Expanders) ماشین های چرخشی مدرن می باشند که انرژی فشار گاز یا جریان بخار را به کار مکانیکی تبدیل می کند.بطوریکه گاز یا بخار در توربین انبساط پیدا می کند . اگر سرد شدن گاز یا جریان بخار هدف اصلی باشد کار مکانیکی که بدین صورت تولید گردد ...  ادامه مطلب 
چمدانی که برق تولید می کند!
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

چمدانی که برق تولید می کند!

در حال حاضر وجود چمدان‌هایی که درون آن‌ها چند باتری تعبیه شده موضوع جدیدی نیست، اما اخیرا شرکت "Rollogo" چمدانی موسوم به "Rollogo Escape S" توسعه داده است که مجهز به پاور بانک است، اما انرژی مورد نیاز خود را از باتری دریافت نمی‌کند بلکه از چرخ‌هایش به دست می‌آورد. چمدان مذکور از چرخش چرخ‌های ...  ادامه مطلب 
کابل زیر دریا ( submarine cable )
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

کابل زیر دریا ( submarine cable )

کابل ارتباطی زیردریایی ( Submarine communications cable) کابلی مستقر در بستر دریا و میان دو ایستگاه زمینی است که انتقال سیگنال‌های مخابراتی یا انتقال برق را در امتداد اقیانوس ممکن می‌سازد. اولین کابل‌های ارتباطی زیردریایی در دهه ۱۸۵۰ برای انتقال ترافیک تلگراف ساخته و نصب شدند. نسل‌های بعدی کابل، برای انتقال ...  ادامه مطلب 
موتور القایی خطی (LIM)
 ۱۴ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

موتور القایی خطی (LIM)

موتور القایی خطی (LIM) نوع خاصی از موتور‌های القایی است که به منظور دست‌یابی به حرکتی در راستای یک خط مستقیم (به جای حرکت دورانی موتور‌های مرسوم) از آن استفاده می‌شود. این موتور‌ها یک اعجاز مهندسی برای تبدیل یک موتور عادی به موتوری دیگر در کاربرد‌های خاص هستند که اصول کاری تقریبا مشابهی دارند، اما ...  ادامه مطلب