تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی شما

تاثیر نوسانات ولتاژ بر لوازم خانگی شما
پیش از آغاز به کشف دنیای الکتریسیته یا برق و نوسانات ولتاژ، لازم است تا اصول اولیه در مورد ولتاژ را بدانیم. ولتاژ، یک عنصر اساسی در الکتریسیته یا برق به شمار می رود که به شما کمک می کند تا طرز کار و استفاده از آن را یاد بگیرید. ولتاژ، نیروی محرکه جریان است؛ یعنی نیروی محرکه الکتریکی است که الکترون های آزاد از یک اتم را به سمت اتم دیگر هدایت می کند. به طور کلی، ولتاژ، فشار ناشی از منبع قدرت یک مدار الکتریکی است که الکترون های باردار (جریان) را از طریق یک حلقه رسانا هدایت می کند و آنها را قادر می سازد تا به طور مثال، به یک لامپ، روشنی بخشند یا یک پنکه را به کار بیاندازند.

نوسانات ولتاژ چیست؟

تثبیت کننده خودتنظیم استار، یا همان تولیدکننده تثبیت کننده ولتاژ در هند، اصطلاح نوسان ولتاژ را توضیح می دهد. به بیان آنها، نوسانات ولتاژ به معنای مدولاسیون دامنه فرکانس اساسی می باشد. معادله زیر به شما در درک بهتر این موضوع کمک می کند. (ولتاژ(v) و زمان مشخص (t) می باشد):

v(t)=v[1+m(t)]cos(2pf0t)

که در آن v ولتاژ RMS را نشان می دهد، f، فرکانس اساسی است و m(t) به مدولاسیون اشاره دارد. با انتخاب یک عبارت مناسب به جای m(t)، می توانید از معادله قبلی برای توصیف هر نوع نوسان ولتاژ استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر در مورد نوسان ولتاژ سینوسی صحبت می کنیم، می توانید با استفاده از معادله زیر، مدولاسیون را بیان کنید:

m(t)=M cos(2pfMt+jM)

که در آن M، همان دامنه مدولاسیون است، fM فرکانس مدولاسیون می باشد و jM به فاز اولیه مدولاسیون اشاره دارد.

                                  

نوسانات ولتاژ چیزی است که همگی در خانه هایمان تجربه کرده ایم. نوسانات ولتاژ باعث می شود چراغ ها چشمک بزنند، خاموش و روشن شوند یا روشن تر از حد عادی به نظر آیند. صفحه نمایش کامپیوتر نیز ممکن است بر اثر آن بلرزد یا چشمک بزند. در مواقعی که ولتاژ بسیار پایین است، تجهیزات الکترونیکی مانند کامپیوتر ممکن است روشن نشوند. بنابراین نوسان ولتاژ، دقیقا چیست؟

نوسان ولتاژ را می توان به عنوان یک تغییر منظم در ولتاژ معرفی کرد که در زمان استفاده از وسایل یا تجهیزاتی که نیازمند جریان بالا هستند اتفاق می افتد. تأثیرات نوسان ولتاژ مشابه تأثیرات ولتاژ پایین (هنگامی که ولتاژ پایینتر از سطح مورد نظر است) می باشد.

بخش بحث برانگیز نوسانات ولتاژ این است که باعث از دست رفتن اطلاعات سیستم های کامپیوتری می شود، در حالی که تلویزیون ها یا رادیوها، ممکن است دچار تداخل شوند. این مشکل قدرت ممکن است تأثیر عمده ای بر طول عمر لامپ های رشته ای داشته باشد چرا که آنها برای استفاده در یک ولتاژ خاص طراحی شده اند.

طبق تثبیت کننده ولتاژ خودتنظیم هندی، یا سرواستار، تأثیرات این نوسانات ولتاژ می تواند منجر به مشکلات جدی شود. ولتاژها می توانند تا 20 درصد از میزان اسمی خود کاهش یابند که می تواند منجر به خسارت های هنگفت و زمان بر، از دست دادن اطلاعات مهم، بازیابی و هزینه های اجرایی و خسارت تجهیزاتی شود.

چرا نوسانات ولتاژ در منزل شما اتفاق می افتد؟

درحال حاضر با قطعی زیاد برق، آخرین چیزی که یک فرد در خانه نیاز دارد، نوسانات ولتاژ است که به لوازم خانگی مانند تهویه ی هوا، یخچال یا اجاق مایکروویو آسیب می رساند. این تأثیرات و همچنین کنترل این وضعیت ممکن است بسیار آزاردهنده باشند. تأمین کنندگان تثبیت کننده خودتنظیم یا سروُ در هند، دلایل احتمالی بروز نوسانات ولتاژ در خانه شما را این گونه بیان می کنند:

تاثیرات سیم کشی:
سیم کشی ناقص یا غیر استاندارد، باعث برق رسانی ضعیف تر از حد نیاز برای منزل می شود یا منجر به ایجاد شبکه های سیم کشی غیر اصولی و از دست رفتن برق می شود و همچنین باعث مشکلات نوسانی برق می گردد که حل کردن بسیار مشکل است. حشرات یا دیگر حیوانات که درون دیوارها لانه می کنند، می توانند به سیم کشی برق آسیب برسانند یا آن را قطع کنند.

مشکلات در سیم کشی خانه باعث ایجاد نوسان در زمان افزایش انرژی می شود. یک برق کار کارکشته و واجدالشرایط، از تجهیزات ویژه ای برای شناسایی منبع مشکل و تعمیر سیم کشی برق بدون لمس دیوارهای خانه استفاده می کند. اتصالات غیر محکم در سیم کشی منزل شما و مدارشکن قدرت در خروجی های برق هم می تواند باعث ایجاد نوسانات ولتاژ شود. استفاده از سیم های غیر هم اندازه نیز می تواند منبع مشکل در خانه ی شما باشد.

                                                  

لرزش یا چشمک زدن:
لرزش یا چشمک زدن می تواند به دلیل تغییرات ولتاژ ورودی کافی در طول زمان رخ دهد تا در شدت منبع تجهیزات الکتریکی، تغییراتی مشاهده شود.

فیلتر تله ای یا ناچ فیلتر:
استفاده نکردن از ناچ فیلتر می تواند مشکل ساز باشد چرا که برای حذف فرکانس خاص به کار می رود. استفاده از ناچ فیلتر در جایی که سیگنال ها رد می شوند، بسیار مفید است.

اضافه بار:
اگر جایی که زندگی می کنید، خانه ها جریان بار بیشتری نسبت به جریان مجاز در اختیار دارند، بنابراین، این امر می تواند منجر به ولتاژ پایین در ناحیه زندگی شما شود.

استفاده مکرر از بارهای القایی:
یک دلیل دیگر می تواند منجر به نوسانات ولتاژ گردد، بارهای القایی سنگین بیش از حد و به طور همزمان، مانند استفاده از سیستم تهویه مطبوع، یخچال یا موتورها به صورت همزمان است. اگر بارهای سنگین، به طور همزمان استفاده شوند، آنگاه می تواند سبب فرورفتگی یا فلش ولتاژ شود.

بلایای طبیعی:
برخورد صاعقه، حضور پرندگان یا سنجاب ها در خطوط برق و افتادن درختان، همگی منجر به نوسانات برق می شوند که اجتناب از آن دشوار است. در جایی که صاعقه و افتادن درختان اغلب منجر به خاموشی کامل برق می شود، حیوانات یا اشیای آویزان از سیم ها منجر به نوسان در الکتریسیته می شود. نوسان شدید و افزایش جریان الکتریکی اغلب بر روی کامپیوترها و دیگر وسایل الکترونیکی تأثیر می گذارد اما تولیدکنندگان تثبیت کننده سروُ یا خود تنظیم در هند، یک تثبیت کننده ساده ساخته اند که جریان الکتریکی مازاد را پیش از رسیدن به دستگاه ها کنترل می کند.
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
           ___ 
           /  |
 _ __  __ _ __ __ / /| |
| '__| / _` |\ \/ // /_| |
| |  | (_| | > < \___ |
|_|  \__,_|/_/\_\  |_/
             
             
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
دستگاه LCR متر چیست؟
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

دستگاه LCR متر چیست؟

دستگاه LCR متر ابزاری‌ست که می‌تواند با دقت و سرعت بالایی میزان ظرفیت خازن، مقاومت و اندوکتانس سلف را مشخص کند. از LCR متر با عنوان سلف‌سنج (L)، خازن‎سنج (C) و اهم‌سنج (R) نیز یاد می‌کنند. به علاوه از دیگر اندازه‌گیری‌های دستگاه می‌توان به پارامتر‌هایی همچون Q (ضریب توان)، D (ضریب اتلاف)، سوسپتانس ...  ادامه مطلب 
توربین انبساطی ( Expansion Turbines ) چیست؟
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

توربین انبساطی ( Expansion Turbines ) چیست؟

توربینهای انبساطی  (Expansion Turbines)   یا همان تورب واکسپندرها (Turbo Expanders) ماشین های چرخشی مدرن می باشند که انرژی فشار گاز یا جریان بخار را به کار مکانیکی تبدیل می کند.بطوریکه گاز یا بخار در توربین انبساط پیدا می کند . اگر سرد شدن گاز یا جریان بخار هدف اصلی باشد کار مکانیکی که بدین صورت تولید گردد ...  ادامه مطلب 
چمدانی که برق تولید می کند!
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

چمدانی که برق تولید می کند!

در حال حاضر وجود چمدان‌هایی که درون آن‌ها چند باتری تعبیه شده موضوع جدیدی نیست، اما اخیرا شرکت "Rollogo" چمدانی موسوم به "Rollogo Escape S" توسعه داده است که مجهز به پاور بانک است، اما انرژی مورد نیاز خود را از باتری دریافت نمی‌کند بلکه از چرخ‌هایش به دست می‌آورد. چمدان مذکور از چرخش چرخ‌های ...  ادامه مطلب 
کابل زیر دریا ( submarine cable )
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

کابل زیر دریا ( submarine cable )

کابل ارتباطی زیردریایی ( Submarine communications cable) کابلی مستقر در بستر دریا و میان دو ایستگاه زمینی است که انتقال سیگنال‌های مخابراتی یا انتقال برق را در امتداد اقیانوس ممکن می‌سازد. اولین کابل‌های ارتباطی زیردریایی در دهه ۱۸۵۰ برای انتقال ترافیک تلگراف ساخته و نصب شدند. نسل‌های بعدی کابل، برای انتقال ...  ادامه مطلب 
موتور القایی خطی (LIM)
 ۱۴ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

موتور القایی خطی (LIM)

موتور القایی خطی (LIM) نوع خاصی از موتور‌های القایی است که به منظور دست‌یابی به حرکتی در راستای یک خط مستقیم (به جای حرکت دورانی موتور‌های مرسوم) از آن استفاده می‌شود. این موتور‌ها یک اعجاز مهندسی برای تبدیل یک موتور عادی به موتوری دیگر در کاربرد‌های خاص هستند که اصول کاری تقریبا مشابهی دارند، اما ...  ادامه مطلب