شبکه برق

شبکه برق

شبکه الکتریکی، به شبکه ای گفته می شود که در طول آن برق تولید شده، انتقال یافته و در بین مصرف کنندگان توزیع می شود.

این شبکه به طور گسترده شامل سه بخش اصلی می باشد: تولید، انتقال یا توزیع و مصرف.در این شبکه چندین زیر ساخت اساسی وجود دارد که برای تضمین انتقال برق مناسب به مشتریان ساخته شده اند.

شبکه الکتریکی شامل موارد زیر می باشد:

نیروگاه:
جاییست که در آن برق تولید می شود.
نیروگاه نامی است برای مکانی که در آن تولید الکتریسیته می‌کنند.
۳ نیروگاه که نقش اصلی را دارند در بیشتر جاهای جهان به هم متصل هستند که شامل نیروگاه آبی، بادی و فسیلی یا هسته‌ای هستند، دلیل این اتصال برای آن است که تعداد قطعی برق یا خرابی آن را کاهش دهند.
                                                                      

خطوط انتقال:
 زیر ساختی که برق را در مسافت های طولانی انتقال می دهد.این انتقال هزینه‌های زیادی دارد و تا کنون نتوانسته‌اند روشی امن‌تر و ارزان‌تر از روش‌های انتقال موجود بسازند.

                                                                     

پست برق:

 که در آن ولتاژ برق کاهش یا افزایش می یابد. این پست ها دارای موارد زیر می باشند:

ترانسفورماتورها:
تجهیزاتی که می توانند ولتاژ برق را کاهش یا افزایش دهند.
مبدل‌ها نقش تقویت ولتاژ برق در میان را انتقال را دارند ولی از دیگر وظایف آن ها این است که ولتاژ بالایی که از شبکه رسیده را کاهش دهند تا وارد شبکه محلی شود و همچنین قبل از ورود برق به منازل یکبار دیگر آن را کاهش و ایمن سازی می‌کنند تا برای استفاده در خانه مناسب باشد.

                                                    

خطوط توزیع:
زیر ساختی شبیه به خطوط انتقال بوده ولی برای ولتاژهای پایین به کار می رود.پس از اینکه مبدل‌ها ولتاژ را کاهش دادند خطوط توزیع آن را در محل‌ها توزیع می‌کنند البته قبل از ورود یکبار دیگر با مبدل‌های آویزان ولتاژ برق آن را کاهش می‌دهند( از طریق تجهیزات بزرگی که بین دو تیر برق قرار دارد.)

                                                                      

شبکه الکتریکی برای حل مشکل فاصله جغرافیایی مابین محل تولید و مصرف کنندگان ساخته شده است.الکتریسیته (برق) اغلب دور از محل مصرف تولید می شود بنابراین به زیر ساختی نیاز داریم که این دو نقطه را به یکدیگر متصل کند.

                                                      
پیش از اختراع شبکه الکتریکی مدرن،هر کدام از تولیدکنندگان خودشان برق را به مشتریان عرضه می کردند.
این سیستم هزینه بر بوده و اغلب باعث استفاده نادرست از زیر ساخت و تلف شدن برق تولیدی می شد.شبکه پیشرفته سبب شد که تولیدکنندگان مختلف زیر ساخت های تولید و توزیع را به اشتراک گذاشته تا هزینه ها کاهش یافته و قابلیت اطمینان بالا رود.

                                                          
و اما چگونه این شبکه کار می کند؟
بعد از اینکه برق تولید شد، در پست ها ولتاژ را افزایش می دهند، افزایش ولتاژ سبب می شود که برق ، در یک مسیر طولانی با کمترین تلفات انتقال داده شود. سپس این برق از طریق خطوط هوایی و زمینی منتقل می شود. در مرحله بعدی پست های دیگر ولتاژ را به اندازه ای که برای خطوط توزیعی که برق را به مصرف کننده می رسانند مناسب باشد ،کاهش می دهند. شبکه الکتریکی، برق مصرف کنندگان مختلف که دارای نیازهای متفاوتی می باشند را تامین می کند.شبکه برق یکی از مهمترین اختراعات دنیای مدرن می باشد.

                                              

ماهیت متمرکز شبکه، یک ساختار ایده آل برای تولید برق در مقیاس بزرگ می باشد.با این حال برخی از زیر ساخت های شبکه قدیمی بوده و قادر به تطبیق با تکنولوژی های تولید برق در مقیاس کوچک نیست.شبکه هوشمند راهکاری برای حل ضعف و نقص شبکه های برق است.شبکه هوشمند همان شبکه برق بوده که با استفاده از فناوری اطلاعات ارتقا یافته است.

این کار شبکه الکتریکی را به یک شبکه هوشمند تبدیل می کند که امکان مشاهده اطلاعات مربوط به تولیدات برق، مشتریان و تطبیق و هماهنگی منابع تولید برق در مقیاس کوچک را به صورت لحظه ای فراهم می کند.همچنان که منابع برق تغییر کرده و باعث تغییر تقاضاهای شبکه می شود که این کار باعث تغییر کارایی قابلیت اطمینان وهزینه می شود که به عنوان مشکل پیچیده در شبکه های برقی مطرح می باشد.
 
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
          ____ 
          / ___|
 __ _ __ __ ____/ /___ 
 / _` |\ \/ /|_ /| ___ \
| (_| | > < / / | \_/ |
 \__, |/_/\_\/___|\_____/
 __/ |         
 |___/          
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
دستگاه LCR متر چیست؟
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

دستگاه LCR متر چیست؟

دستگاه LCR متر ابزاری‌ست که می‌تواند با دقت و سرعت بالایی میزان ظرفیت خازن، مقاومت و اندوکتانس سلف را مشخص کند. از LCR متر با عنوان سلف‌سنج (L)، خازن‎سنج (C) و اهم‌سنج (R) نیز یاد می‌کنند. به علاوه از دیگر اندازه‌گیری‌های دستگاه می‌توان به پارامتر‌هایی همچون Q (ضریب توان)، D (ضریب اتلاف)، سوسپتانس ...  ادامه مطلب 
توربین انبساطی ( Expansion Turbines ) چیست؟
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

توربین انبساطی ( Expansion Turbines ) چیست؟

توربینهای انبساطی  (Expansion Turbines)   یا همان تورب واکسپندرها (Turbo Expanders) ماشین های چرخشی مدرن می باشند که انرژی فشار گاز یا جریان بخار را به کار مکانیکی تبدیل می کند.بطوریکه گاز یا بخار در توربین انبساط پیدا می کند . اگر سرد شدن گاز یا جریان بخار هدف اصلی باشد کار مکانیکی که بدین صورت تولید گردد ...  ادامه مطلب 
چمدانی که برق تولید می کند!
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

چمدانی که برق تولید می کند!

در حال حاضر وجود چمدان‌هایی که درون آن‌ها چند باتری تعبیه شده موضوع جدیدی نیست، اما اخیرا شرکت "Rollogo" چمدانی موسوم به "Rollogo Escape S" توسعه داده است که مجهز به پاور بانک است، اما انرژی مورد نیاز خود را از باتری دریافت نمی‌کند بلکه از چرخ‌هایش به دست می‌آورد. چمدان مذکور از چرخش چرخ‌های ...  ادامه مطلب 
کابل زیر دریا ( submarine cable )
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

کابل زیر دریا ( submarine cable )

کابل ارتباطی زیردریایی ( Submarine communications cable) کابلی مستقر در بستر دریا و میان دو ایستگاه زمینی است که انتقال سیگنال‌های مخابراتی یا انتقال برق را در امتداد اقیانوس ممکن می‌سازد. اولین کابل‌های ارتباطی زیردریایی در دهه ۱۸۵۰ برای انتقال ترافیک تلگراف ساخته و نصب شدند. نسل‌های بعدی کابل، برای انتقال ...  ادامه مطلب 
موتور القایی خطی (LIM)
 ۱۴ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

موتور القایی خطی (LIM)

موتور القایی خطی (LIM) نوع خاصی از موتور‌های القایی است که به منظور دست‌یابی به حرکتی در راستای یک خط مستقیم (به جای حرکت دورانی موتور‌های مرسوم) از آن استفاده می‌شود. این موتور‌ها یک اعجاز مهندسی برای تبدیل یک موتور عادی به موتوری دیگر در کاربرد‌های خاص هستند که اصول کاری تقریبا مشابهی دارند، اما ...  ادامه مطلب