حفاظت برج های مخابراتی در برابر صاعقه

حفاظت برج های مخابراتی در برابر صاعقه
صاعقه می تواند تهدید بزرگی برای مخابرات، رادیو و تلویزیون باشد. این برجها از فولاد ساخته شده و برای برقراری ارتباطات بدون وقفه، در بالاترین نقطه منطقه طراحی شده اند. احتمال زیادی دارد که صاعقه به بلندترین شی در منطقه برخورد کند. بنابراین، جریان صاعقه از طریق کوتاهترین راه و راهی که رسانایی بالایی دارد به زمین وارد می شود. به همین دلیل یک برج مخابراتی که سازه بلند فلزی است، بهترین مکان برای اصابت صاعقه است.وقتی که صاعقه به بلندترین نقطه برج برخورد می کند، جریان صاعقه به سمت زمین جاری شده و می تواند به تجهیزات الکترونیکی مانند آنتن ها ، رادیوها ، بشقاب ماهواره ، دوربین ها و ... آسیب برساند. در مسیر شارش به سمت زمین ، جریان صاعقه می تواند نشت پیدا کرده و به سازه و جان پناه های کناری تزریق شود که باعث آسیب دائمی دستگاه ها و تجهیزات حساس الکترونیکی می شود. سرج ارسترها سعی می کنند که انرژی صاعقه را به زمین انتقال دهند. معمولا سرج ارسترها در بالاترین نقطه دکل نصب شده و به هادی نزولی که به سیستم زمین و سپس به زمین وصل شده، متصل می شوند. هدف از این کار جذب صاعقه قبل از رسیدن به سایر تجهیزات ، شارش جریان صاعقه به زمین و پخش انرژی به زمین می باشد.

سیستم های مرکز مخابراتی به 5 دسته تقسیم می شوند:

1- باندینگ  تجهیزات داخلی
2- گراندینگ تجهیزات بیرونی
3- سرج ارسترهای خطوط برق
4- سرج ارسترهای خطوط تلفن
5- حفاظت در برابر برخورد مستقیم صاعقه
                                 
                                                                                  

1- باندینگ تجهیزات داخلی:
هم پتانسیل کردن صحیح برای تمام تجهیزات حفاظت در برابر صاعقه ضروری می باشد در غیر اینصورت سیستم در برابر اصابت صاعقه کاملا ناکارآمد خواهد بود. با استفاده از هم پتانسیل سازی، تمام هادی های فلزی دارای پتانسیل برابر می شوند، بنابراین در برابر برخورد صاعقه محافظت می شوید.
                                                                                     


2- گراندینگ تجهیزات بیرونی:
گراندینگ مقاومت پایین یک مسیر بهتر و موثر برای تخلیه جریان صاعقه فراهم می کند. اغلب خاکها از شن و ماسه یا سنگ  تشکیل شده اند که دارای مقاومت بالایی بوده و رسانا نمی باشند. اگر خاک محیط، رسی بوده و یا دارای رطوبت باشد رسانایی بهتری خواهد داشت. با استفاده از موادی که شرکت ها ارائه می دهند می توان به ارتینگ و محافظت موثر و بهتری دست یافت.
                                                                                           

3- سرج ارسترهای خطوط برق:
سرج ارسترها (SPD) یا انرژی گذرا را به صورت گرما جذب می کنند و یا اینکه انرژی گذرا را به زمین منتقل می کنند. سرج ارسترها باید در تابلو برق ورودی اصلی ، در تابلو برق های ثانویه و در پریزهای برق که ترانسفورماتورهای ولتاژ پایین توان AC را به جریان DC و ولتاژ تبدیل می کنند نصب شوند. همچنین SPDها باید در نقاط ورودی خطوط شبکه دیتا و سینگال تجهیزات الکترونیکی حساس نصب شوند.
                                                                   

4- سرج ارسترهای خطوط تلفن:
این ارسترها شامل ارستر کابلهای  Cat. 5/6 ، ارستر کابل کواکسیال ، ارستر مدارات دو سیمه می باشند. خطوط تلفن نیز باید به وسیله سرج ارستر محافظت شوند.

5- حفاظت در برابر برخورد مستقیم صاعقه:
صاعقه معمولا به اشیایی اصابت می‌کند که بخشی از آن‌ها به زمین متصل بوده و بخش دیگر آن‌ در خارج از زمین و در مجاورت هوا قرار دارد برخورد می کند. میله های فرانکلین ، هادی های نزولی ایزوله (ISODC) وDynaspheres  به عنوان ترمینالهای هوایی می باشند. بنجامین فرانکلین در سال 1752 طرحی را ارائه کرد که در آن انرژی صاعقه از طریق میله (راد) هوایی به رادهایی که در زمین قرار دارند منتقل می شود و به این ترتیب از تجهیزات مهم حفاظت می شود. این بخش از سیستم حفاظت در برابر صاعقه (LPS) بر پایه مسیر امپدانس پایین می باشد.
                                                                                 

به طور کلی، دو سیستم اصلی حفاظت در برابر صاعقه وجود دارد:

سیستم های ایزوله این سیستم معمولا برای حفاظت تجهیزات فلزی از خطرات احتمالی صاعقه مورد استفاده قرار می گیرد. بروز قوس مابین هادی های لخت و هادی داخلی کابل می¬تواند باعث بروز قوس و در نتیجه تخریب عایق کابل گدد. این امر می تواند منجر به آسیب جدی به تجهیزات حساس نصب شده بر روی دکل گردد.
سیستم های غیرایزوله این روش بیشتر برای برج های مخابراتی و کاهش خطرات ناشی از بروز قوس بین قسمت¬های مختلف دکل و تجهیزات حساس مورد استفاده قرار میگیرد.
                                                                      

سیستم های ایزوله مانند ERICO’s  (حفاظت قدرت غرب استرالیا) ، هادی نزولی ایزوله (ISODC) و Dynasphere دارای عایق چند لایه وغلاف بیرونی نیمه رسانا هستند.
یک هادی نزولی ایزوله دارای جنس و سطح مقطع یکسان با انواع دیگر هادی¬های نزولی منطبق بر استاندارد IEC می¬باشد با این تفاوت که از مزیت یک روکش با استقامت عایقی بالا بهره می برد.عموماً سیستم حفاظت در برابر صاعقه بر روی دکل¬های نگهدارنده بلند نصب می¬گردند. یک ترمینال هوایی (راد) در بالای دکل نصب می¬گردد که حفاظت لازم مطابق با استاندارد IEC 62305 را فراهم مینماید.
حفاظت در مقابل اضافه ولتاژهای صاعقه بر روی سایت های مخابراتی و رادیویی   و ... با استفاده از متد صحیح و سیستم مناسب امکان پذیر است.

                                                        
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
دستگاه LCR متر چیست؟
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

دستگاه LCR متر چیست؟

دستگاه LCR متر ابزاری‌ست که می‌تواند با دقت و سرعت بالایی میزان ظرفیت خازن، مقاومت و اندوکتانس سلف را مشخص کند. از LCR متر با عنوان سلف‌سنج (L)، خازن‎سنج (C) و اهم‌سنج (R) نیز یاد می‌کنند. به علاوه از دیگر اندازه‌گیری‌های دستگاه می‌توان به پارامتر‌هایی همچون Q (ضریب توان)، D (ضریب اتلاف)، سوسپتانس ...  ادامه مطلب 
توربین انبساطی ( Expansion Turbines ) چیست؟
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

توربین انبساطی ( Expansion Turbines ) چیست؟

توربینهای انبساطی  (Expansion Turbines)   یا همان تورب واکسپندرها (Turbo Expanders) ماشین های چرخشی مدرن می باشند که انرژی فشار گاز یا جریان بخار را به کار مکانیکی تبدیل می کند.بطوریکه گاز یا بخار در توربین انبساط پیدا می کند . اگر سرد شدن گاز یا جریان بخار هدف اصلی باشد کار مکانیکی که بدین صورت تولید گردد ...  ادامه مطلب 
چمدانی که برق تولید می کند!
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

چمدانی که برق تولید می کند!

در حال حاضر وجود چمدان‌هایی که درون آن‌ها چند باتری تعبیه شده موضوع جدیدی نیست، اما اخیرا شرکت "Rollogo" چمدانی موسوم به "Rollogo Escape S" توسعه داده است که مجهز به پاور بانک است، اما انرژی مورد نیاز خود را از باتری دریافت نمی‌کند بلکه از چرخ‌هایش به دست می‌آورد. چمدان مذکور از چرخش چرخ‌های ...  ادامه مطلب 
کابل زیر دریا ( submarine cable )
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

کابل زیر دریا ( submarine cable )

کابل ارتباطی زیردریایی ( Submarine communications cable) کابلی مستقر در بستر دریا و میان دو ایستگاه زمینی است که انتقال سیگنال‌های مخابراتی یا انتقال برق را در امتداد اقیانوس ممکن می‌سازد. اولین کابل‌های ارتباطی زیردریایی در دهه ۱۸۵۰ برای انتقال ترافیک تلگراف ساخته و نصب شدند. نسل‌های بعدی کابل، برای انتقال ...  ادامه مطلب 
موتور القایی خطی (LIM)
 ۱۴ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

موتور القایی خطی (LIM)

موتور القایی خطی (LIM) نوع خاصی از موتور‌های القایی است که به منظور دست‌یابی به حرکتی در راستای یک خط مستقیم (به جای حرکت دورانی موتور‌های مرسوم) از آن استفاده می‌شود. این موتور‌ها یک اعجاز مهندسی برای تبدیل یک موتور عادی به موتوری دیگر در کاربرد‌های خاص هستند که اصول کاری تقریبا مشابهی دارند، اما ...  ادامه مطلب