فناوری موتور برقی داخل چرخ

فناوری موتور برقی داخل چرخ
شرکت اسلوونیایی Elaphe Propulsion Technologies به تازگی پلت فرم ماژولار جدید برای ماشین های برقی معرفی کرده است که می‌تواند گشتاور کارکردی آن را افزایش دهد.

این شرکت از سیستم موتور الکتریکی در چرخ خودرو استفاده کرده که می‌تواند باعث بهبود طراحی خودروی برقی و افزایش گشتاور آن شود.با  قرار دادن موتور درست درون چرخ، این فناوری کمک می‌کند تا خودرو درست مطابق با میل راننده حرکت کند، شتاب بگیرد و بپیچد. این چیدمان آزادی عمل بیشتری به راننده می‌دهد و ساخت خودروهایی متنوع‌ تر از گذشته را میسر می‌سازد.شرکت Elaphe به مدت 15 سال تمرکز خود را در زمینه افزایش کارآمدی خودرو ، کاهش فوق العاده وزن  و استفاده از موتورهای الکترومغناطیسی داخل چرخ گذاشته و پس از انجام تحقیقات گسترده موفق به ساخت موتور برقی اِلاف M700 شده است.

مدل‌های برقی عادی، به‌ گونه‌ای طراحی شده‌اند که انگار در ابتدا یک خودروی بنزینی هستند، اما به‌ جای پیشرانه احتراقی، از موتور الکتریکی استفاده می‌کنند. معمولا، موتور بنزینی در وسط کاپوت قرار می‌گیرد و از طریق دو پلوس، قدرت به چرخ‌ها منتقل می‌شود. اما در خودروهای برقی مجهز به فناوری "موتور الکتریکی داخل چرخ"، دقیقا روی هر چرخ یک موتور الکتریکی قرار دارد که مستقیماً چرخ را می‌گرداند.

شتاب‌گیری خوب و واکنش سریع خودرو به خواسته‌های راننده، یکی از مشخصات عمومی خودروهای الکتریکی است. اما خودروهای «موتور در چرخ» یک خصوصیت دیگر هم دارند. ازآنجایی‌که در این خودروها، قدرت هر چرخ و سرعت آن جداگانه کنترل می‌شود، فرمان‌پذیری آن‌ها به‌شدت افزایش می‌یابد. این خودروها می‌توانند حتی سر پیچ‌ها شتاب‌گیری شدید داشته باشند و همزمان فرمان‌پذیری خود را حفظ کنند.

شتاب‌گیری خوب و واکنش سریع خودروی برقی به خواسته‌های راننده، یکی از مشخصات عمومی مدل‌های الکتریکی است. اما خودروهای برقی مجهز به موتور الکتریکی داخل چرخ، یک ویژگی دیگر هم دارند. از آن‌جا که در این خودروها، قدرت و سرعت هر چرخ به طور جداگانه کنترل می‌شود، قابلیت فرمان‌پذیری آن‌ها به‌شدت افزایش می‌یابد. این خودروها می‌توانند حتی سر پیچ‌ها نیز شتاب‌گیری بالایی داشته باشند و همزمان فرمان‌پذیری خود را حفظ کنند. موتورهای برقی همچنان روش‌های مهندسی خودرو را بازتعریف می‌کنند، اما شاید تاکنون چیزی شبیه ایده موتور الکتریکی داخل چرخ استارتاپ اسلوونیایی اِلاف تولید نشده باشد.

                                             

موتور برقی اِلاف M700، یک موتور برقی پلاگ اند پلی (plug-and-play) یا آماده به کار بوده که نیاز به تنظیمات خاصی از طرف راننده برای راه‌اندازی ندارد و به عنوان راه حلی بی‌نظیر برای موتورهای الکتریکی ارائه شده است. این شیوه رانشی بدیع در داخل هر چرخ قرار می‌گیرد و هر موتور الکتریکی دارای یک سیستم خنک کننده مستقل، ترمز دیسکی استاندارد یا کاسه‌ای با سیستم ترمز ضد قفل احیاکننده و واحد کنترل الکترونیکی است. هر دستگاه موتور برقی داخل چرخ اِلاف M700، حدود ۲۳ کیلوگرم وزن دارد.

                                                

هر موتور برقی داخل چرخ به طور مداوم ۶۷ اسب بخار و حداکثر ۱۰۱ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. با قرار دادن دو موتور الکتریکی در محور عقب، راننده در مجموع ۲۰۲ اسب بخار در اختیار دارد که می‌تواند از ۱۳۴ اسب بخار آن برای رانندگی در شرایط کارکرد مداوم استفاده کند. با حساب سرانگشتی نیز در صورت استفاده از سیستم تمام چرخ محرک می‌توان برای شرایط کارکرد مداوم ۲۶۸ اسب بخار و در حالت بیشینه ۴۰۴ اسب بخار قدرت از موتورهای الکتریکی داخل چرخ اِلاف دریافت کرد.

                                             

اِلاف اولین شرکتی نیست که از فناوری موتور الکتریکی داخل چرخ بهره می‌برد. پیش از این نیز بوش (bosch) سیستم اکسل الکتریکی یا "e-axle" خود را توسعه داده است، که موتور برقی، جعبه دنده و سیستم کنترل الکترونیکی را با هم ترکیب می‌کند. این سیستم شامل باتری یا امکانات نرم‌افزاری نمی‌شود و خودروساز باید آن‌ها را تولید کند.

شرکت اسلوونیایی اِلاف امیدوار است که برخی از قطعات یا تمام اجزای آن را در اختیار طراحان خودرو قرار دهد؛ به این روش آن‌ها می‌توانند مجموعه‌ی وسیعی از روش‌های حمل‌ونقل جدید را ایجاد کنند. چنین فناوری بدون نیاز به قرار دادن موتور الکتریکی در زیر کاپوت، فرصت‌های طراحی بسیار زیادی در اختیار طراحان خودروی برقی قرار خواهد داد.

                                         
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
    _____       
   / __ \      
 ___ `' / /' ____ _ __ 
 / __| / / |_ /| '_ \ 
| (__ ./ /___ / / | | | |
 \___|\_____//___||_| |_|
             
             
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
دستگاه LCR متر چیست؟
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

دستگاه LCR متر چیست؟

دستگاه LCR متر ابزاری‌ست که می‌تواند با دقت و سرعت بالایی میزان ظرفیت خازن، مقاومت و اندوکتانس سلف را مشخص کند. از LCR متر با عنوان سلف‌سنج (L)، خازن‎سنج (C) و اهم‌سنج (R) نیز یاد می‌کنند. به علاوه از دیگر اندازه‌گیری‌های دستگاه می‌توان به پارامتر‌هایی همچون Q (ضریب توان)، D (ضریب اتلاف)، سوسپتانس ...  ادامه مطلب 
توربین انبساطی ( Expansion Turbines ) چیست؟
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

توربین انبساطی ( Expansion Turbines ) چیست؟

توربینهای انبساطی  (Expansion Turbines)   یا همان تورب واکسپندرها (Turbo Expanders) ماشین های چرخشی مدرن می باشند که انرژی فشار گاز یا جریان بخار را به کار مکانیکی تبدیل می کند.بطوریکه گاز یا بخار در توربین انبساط پیدا می کند . اگر سرد شدن گاز یا جریان بخار هدف اصلی باشد کار مکانیکی که بدین صورت تولید گردد ...  ادامه مطلب 
چمدانی که برق تولید می کند!
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

چمدانی که برق تولید می کند!

در حال حاضر وجود چمدان‌هایی که درون آن‌ها چند باتری تعبیه شده موضوع جدیدی نیست، اما اخیرا شرکت "Rollogo" چمدانی موسوم به "Rollogo Escape S" توسعه داده است که مجهز به پاور بانک است، اما انرژی مورد نیاز خود را از باتری دریافت نمی‌کند بلکه از چرخ‌هایش به دست می‌آورد. چمدان مذکور از چرخش چرخ‌های ...  ادامه مطلب 
کابل زیر دریا ( submarine cable )
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

کابل زیر دریا ( submarine cable )

کابل ارتباطی زیردریایی ( Submarine communications cable) کابلی مستقر در بستر دریا و میان دو ایستگاه زمینی است که انتقال سیگنال‌های مخابراتی یا انتقال برق را در امتداد اقیانوس ممکن می‌سازد. اولین کابل‌های ارتباطی زیردریایی در دهه ۱۸۵۰ برای انتقال ترافیک تلگراف ساخته و نصب شدند. نسل‌های بعدی کابل، برای انتقال ...  ادامه مطلب 
موتور القایی خطی (LIM)
 ۱۴ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

موتور القایی خطی (LIM)

موتور القایی خطی (LIM) نوع خاصی از موتور‌های القایی است که به منظور دست‌یابی به حرکتی در راستای یک خط مستقیم (به جای حرکت دورانی موتور‌های مرسوم) از آن استفاده می‌شود. این موتور‌ها یک اعجاز مهندسی برای تبدیل یک موتور عادی به موتوری دیگر در کاربرد‌های خاص هستند که اصول کاری تقریبا مشابهی دارند، اما ...  ادامه مطلب