انتقال بی سیم برق

انتقال بی سیم برق
انتقال برق از طریق امواج رادیویی ، رویایی همیشگی بوده که با تکنولوژی های جدید محققان توانسته اند آن را تحقق بخشند. شبکه های برق رسانی با سیم اکنون تقریباً تمام دنیا را تسخیر کرده اند. یکی از دغدغه های امروزه دانشمندان انتقال برق بدون استفاده از کابل و سیم هستند. اگر بتوان سیم کشی ها را فقط در محدوده هایی چندمتری حذف کرد، تحول بزرگی در صنعت و زندگی روزمره همه ما رخ خواهد داد. انتقال بی‌سیم انرژی یا برق بی‌سیم فرایندی است که در هر سیستم جایی که انرژی الکتریکی از یک منبع برق به یک بار الکتریکی(امپدانس) بدون اتصال سیم انتقال می‌یابد جای می‌گیرد. انتقال بی‌سیم در مواردی سودمند است که انتقال انرژی آنی و مداوم مورد نیاز است در حالی که سیم‌های انتقال نامناسب و پر خطر بوده و در بعضی موارد استفاده از آنها غیرممکن است. انتقال انرژی الکتریکی بی سیم با انتقال بی سیم اطلاعات متفاوت است، مانند ارتباط رادیویی، که نسبت سیگنال به نویز (SNR) یا درصد انرژی که دریافت می شود، به اندازه ای کم است که فقط سیگنال را پوشش دهد.

برای اولین بار در جهان، محققین آمریکایی توانستند سیستمی‌ را طراحی کنند که دانشمندان علوم مختلف تاکنون در آرزوی آن بودند.
محققین MIT (انستیتوی تکنولوژی ماساچوستس) توانستند سیستم  آزمایشی انتقال بیسیم نیروی الکتریسیته به انواع لوازم برقی را با موفقیت به انجام برسانند. این دانشمندان تکنیک انتقال انرژی بی سیم را وایتریسیتی ( WiTricity ) نامیدند که مخفف دو کلمه Wireless و Electricity است. به گزارش مجله علوم این محققین یک لامپ حبابی 60 واتی را از فاصله 2 متری و بدون بهره گیری از هر نوع وسیله انتقالی، روشن کردند.

پرفسور سر جان می‌گوید: در سال‌های اخیر شاهد شیوع سریع وسائل سیار مانند گوشی‌ها و یا لپتاب‌ها بوده ایم و این تکنیک جدید، انقلابی را در این صنایع به وجود آورده است. پرفسور موتی سگف نیز در باره این اختراع می‌گوید: این حرکت به حق سرآغاز عصری دیگر از تکنولوژی است.
دانشمندان و محققین مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)، تئوری چنین حرکتی را در اوایل سال 2006 دادند و هم اکنون این تئوری، عملی شده است. پرفسور مارین سولجاسیچ یکی از اعضای گروه می‌گوید: ما به تئوریمان بسیار معتقد بودیم و در این آزمایش دیدیم که در مرحله عملی تئوری ما خیلی نزدیک به حدسیات ما بود.در این آزمایش از دو سیم پیچ مسی به قطر 60 سانتیمتر، یک انتقال دهنده انرژی که به منبع انرژی متصل می‌شود و یک گیرنده که به لامپ در فاصله 2متری قرار دارد استفاده شده است.
دانشمندان می‌گویند هنگامی‌که لامپ را روشن کردیم، به سرعت روشن شد و اگر ما بین فاصله لامپ تا دستگاه انتقال وسیله‌ای از چوب، آهن و یا هر جنس دیگری قرار دهیم باز هم انتقال انرژی صورت می‌گیرد. میزان انتقال و بازده مفید انرژی در این روش بیشتر از 40 درصد است. 
                                                    
مخترع اصلی و پایه گذار این روش ، نیکولا تسلا برای اولین بار در قرن 19 شروع به تحقیق روی این تئوری کرد و در نهایت برج 29 متری (که به نام واردن کلیف معروف است) را طراحی کرد که قرار بود از طریق آن انرژی الکتریسیته را منتقل کند ولی پروژه اش به خاطر مشکلات مالی نیمه تمام باقی ماند و دیگر هیچ کسی آن را پیگیری نکرد.
به طور کلی اساس برقراری ارتباط و انتقال انرژی به صورت وایرلس انتقال انرژی از فرستنده به گیرنده توسط یک میدان مغناطیسی نوسان دار می باشد.  برای برقراری ارتباط، جریان مستقیم DC تولید شده منبع به واسطه یک مدار الکترونیکی به جریان متناوب AC  با فرکانس بالا تبدیل می شود.

برق وایرلس به سه صورت زیر قابل انتقال می باشد:

۱- استفاده از امواج رادیویی
۲- انتقال برق به روش استفاده از پرتو لیزر فروسرخ تنظیم شده به یک سلول فتوولتائیک که پرتوها ر  ابه انرژی الکتریکی مبدل می کند این روش برای تامین انرژی ابزارهای الکترونیک با مصرف برق کمتر از ۱۰ ولت به کار می رود مانند لامپ ها
۳- القای مغناطیسی: بهترین روش برای استفاده از کاربردهای بزرگ محلی است
متداول ترین روش انتقال انرژی به صورت وایرلس با استفاده از القای الکترومغناطیسی است روش های نوین امروزی برای برق بی سیم مواردی را شامل می شود که بر پایه امواج ماکروویو و لیزرها هستند.

مزایای خاص انتقال برق وایرلس:

۱- کاهش هزینه های نگهداری خطوط
۲- سهولت  شارژ وسایل الکتریکی
۳- انتقال انرژی امن
۴- مدیرت و کاهش تلفات و هزینه
۵- استفاده و کاربرد گسترده در وسایل دوار

لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
     _       
     (_)       
 _ __   _  ___  ___ 
| '_ \  | | / _ \ / __|
| |_) | | || (_) || (__ 
| .__/  | | \___/ \___|
| |   _/ |       
|_|  |__/       
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
دستگاه LCR متر چیست؟
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

دستگاه LCR متر چیست؟

دستگاه LCR متر ابزاری‌ست که می‌تواند با دقت و سرعت بالایی میزان ظرفیت خازن، مقاومت و اندوکتانس سلف را مشخص کند. از LCR متر با عنوان سلف‌سنج (L)، خازن‎سنج (C) و اهم‌سنج (R) نیز یاد می‌کنند. به علاوه از دیگر اندازه‌گیری‌های دستگاه می‌توان به پارامتر‌هایی همچون Q (ضریب توان)، D (ضریب اتلاف)، سوسپتانس ...  ادامه مطلب 
توربین انبساطی ( Expansion Turbines ) چیست؟
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

توربین انبساطی ( Expansion Turbines ) چیست؟

توربینهای انبساطی  (Expansion Turbines)   یا همان تورب واکسپندرها (Turbo Expanders) ماشین های چرخشی مدرن می باشند که انرژی فشار گاز یا جریان بخار را به کار مکانیکی تبدیل می کند.بطوریکه گاز یا بخار در توربین انبساط پیدا می کند . اگر سرد شدن گاز یا جریان بخار هدف اصلی باشد کار مکانیکی که بدین صورت تولید گردد ...  ادامه مطلب 
چمدانی که برق تولید می کند!
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

چمدانی که برق تولید می کند!

در حال حاضر وجود چمدان‌هایی که درون آن‌ها چند باتری تعبیه شده موضوع جدیدی نیست، اما اخیرا شرکت "Rollogo" چمدانی موسوم به "Rollogo Escape S" توسعه داده است که مجهز به پاور بانک است، اما انرژی مورد نیاز خود را از باتری دریافت نمی‌کند بلکه از چرخ‌هایش به دست می‌آورد. چمدان مذکور از چرخش چرخ‌های ...  ادامه مطلب 
کابل زیر دریا ( submarine cable )
 ۱۸ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

کابل زیر دریا ( submarine cable )

کابل ارتباطی زیردریایی ( Submarine communications cable) کابلی مستقر در بستر دریا و میان دو ایستگاه زمینی است که انتقال سیگنال‌های مخابراتی یا انتقال برق را در امتداد اقیانوس ممکن می‌سازد. اولین کابل‌های ارتباطی زیردریایی در دهه ۱۸۵۰ برای انتقال ترافیک تلگراف ساخته و نصب شدند. نسل‌های بعدی کابل، برای انتقال ...  ادامه مطلب 
موتور القایی خطی (LIM)
 ۱۴ مهر ۱۳۹۸
 گروه تحقیق و توسعه تالی الکتریک

موتور القایی خطی (LIM)

موتور القایی خطی (LIM) نوع خاصی از موتور‌های القایی است که به منظور دست‌یابی به حرکتی در راستای یک خط مستقیم (به جای حرکت دورانی موتور‌های مرسوم) از آن استفاده می‌شود. این موتور‌ها یک اعجاز مهندسی برای تبدیل یک موتور عادی به موتوری دیگر در کاربرد‌های خاص هستند که اصول کاری تقریبا مشابهی دارند، اما ...  ادامه مطلب