جدول درجه بندی IP

۲۱ اسفند ۱۳۹۶
جدول درجه بندی IP یا حفاظت در برابر رطوبت و گردو غبار بصورت تصویری مطابق جدول زیر می باشد که در آن عدد اول درجه حفاظت در مقابل ورود ذرات جامد و عدد دوم درجه حفاظت در مقابل نفوذ آب و رطوبت را بیان می کند.
مفهوم IP :
بر اساس استاندارد IEC60529 برای نفوذپذیری اجسام یک ضریب تعریف میشود به نام IP که مخفف عبارت International Protection به معنی ضریب نفوذپذیری میباشد . به این معنا که هر جسم در برابر نفوذ ذرات مایع و جامد و گرد و غبار و .... از خود یک کیپ بودن و یا یک نوع حفاظتی دارد که این نوع حفاظت را با یک عدد دو رقمی مشخص میکنند و هرچقدر این عدد بیشتر باشد به این معنی است که آن وسیله کیپ تر و حفاظت بهتری نسبت به ذرات دارد.
این عدد دو رقمی در رقم یکان مشخص کننده نفوذپذیری در برابر مایع و در رقم دهگان به معنای میزان نفوذپذیری در برابر اجسام جامد و گرد و غبار است .

رقم دهگان :
0= بدون هیچ گونه حفاظت
1= برای اجسام بیشتر از 5 سانتی متر حفاظت دارد
2= برای اجسام بیشتر از 1.25 سانتی متر حفاظت دارد
3= برای اجسامی مثل سیم و کابل بیش از 2.5 میلیمترحفاظت دارد
4= دارای حفاظت برای اجسام بالای 1 میلیمتر
5= دارای حفاظت در برابر گرد و خاک ( اما باز هم امکان نفوذ هست که نیازمند فن میباشد )
6= دارای حفاظت بالا ، حتی در برابر گرد و خاک ( بالاترین و کاملترین حفاظت )

رقم یکان :
0= بدون هیچ گونه حفاظت
1= حفاظت در برابر ریزش و پاچش آب به صورت عمود
2= حفاظت در برابر ریزش و پاچش آب نهایتا تا زاویه 15 درجه نسبت به عمود
3= حفاظت در برابر ریزش و پاچش آب نهایتا تا زاویه 60 درجه نسبت به عمود
4= دارای حفاظت در کل 360 درجه
5= دارای حفاظت در برابر نفوذ پذیری آب با فشار ( فشار 30 کیلو پاسکال / سطح مقطع نازل 6.3میلیمتر)
6= دارای حفاظت در برابر نفوذ پذیری آب با فشار( فشار 100 کیلو پاسکال / سطح مقطع نازل 12.5میلیمتر)
7=حفاظت حتی در برابر غوطه ور شدن در آب تا عمق 1 متر
8= حفاظت در برابر غوطه ور شدن تا هر عمقی

یک استثنا :
البته گاهی در ضرایب IP ضریب 69K هم دیده میشود که این از یک استاندارد آلمانی به نام DIN40050_9 به علاوه استاندار IEC60529 این مجموعه اضافه شده و برای اجسامی که در معرض پاشش آب با فشار فوق زیاد با دمای خیلی بالا مثلا 80 درجه هستند لازم است . برای صنایعی که نیاز به شست و شو زیاد دارد مثل وسایل نقلیه جاده ای یا میکسر سیمان و کامیون زباله و ..... دارا بودن این IP لازم میباشد .

                                                            
رقم اول که بین ۰ تا ۶ است سطح حفاظت در برابر جسم سخت خارجی و نیز حفاظت افراد را مشخص می‌کند. رقم دوم بین ۰ تا ۸ است و میزان حفاظت را در برابر نفوذ آب (و نه هیچ مایع دیگر) مشخص می‌کند. هر چه این رقم‌ها بیشتر باشند میزان حفاظت بیشتر است. مثال : IP65 6 به معنی حفاظت کامل بدون نفوذ گردو غبار 5 به معنی عدم نفوذ در برابر پاشش آب از همه طرف (360 درجه) بدون فشار. بسیاری از تجهیزات الکترونیکی باید در طول مدت استفاده در مواجه شدن با آلاینده‌ها، رطوبت و ضربه از خود مقاومت نشان دهند. کلاس IP مشخص‌کننده‌ی این موضوع است که تا چه حد می‌توان بدون در نظر گرفتن امنیت به مقاومت دستگاه اطمینان کرد.