اتوبوس برقی پروترا رکورد زد

۰۸ مهر ۱۳۹۶
به گزارش ایسنا، پروترا سال‌ها است که در بخش طراحی و تولید اتوبوسهای برقی و الکتریکی فعالیت کرده است. مدل‌های پیشین این شرکت با خودروهای تولیدی شرکت تسلا که خودروهای برقی موفقی را تولید می‌کند، به رقابت تنگاتنگی پرداخته بودند.

بعنوان مثال نسل پیشین اتوبوس برقی پروترا که موسوم به Catalyst E. ۲ است، می‌توانست با یک بار شارژ کامل مسافتی معادل ۳۵۰ مایل (۵۶۰ کیلومتر) را طی کند. لازم به ذکر است که خودروی برقی بسیار موفقی که شرکت تسلا (مدل تسلا اس) تولید کرده است، می‌تواند با یک بار شارژ کامل تنها حدود ۳۰۰ مایل را بپیماید.

بسیاری از کشورهای جهان قصد دارند با هدف مقابله با آلودگی هوا و کاهش میزان انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای و حفظ بیشتر محیط زیست، خودروهای تمام الکتریکی و برقی را به تولید انبوه برسانند.

افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروهای پاک، موجب شده است شرکت‌های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه‌های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.

شرکت‌های ساخت اتوبوس و کامیون نیز به تازگی اقدام به طراحی و تولید اتوبوس‌ها و کامیون‌های برقی کرده اند که برای حمل بارهای سبک و نسبتا سبک مناسب هستند. البته یکی از بزرگترین چالش‌های پیش روی این خودروها، همچنان قیمت بسیار بالای آن‌ها و کمبود ایستگاه‌های شارژ است که بنظر می‌رسد با حل این مشکل، از خودرو‌ها و اتوبوس‌های برقی استقبال بسیاری خواهد شد.

مَت هورتون - مدیر ارشد تجاری شرکت پروترا - در مصاحبه‌ای می‌گوید که قیمت اتوبوس برقی پروترا حدود ۷۵۰ هزار دلار است که در مقایسه با همتای دیزلی خود با قیمت ۵۰۰ هزار دلار، گران محسوب می‌شود، اما با این حال، این محصول با امکانات و حُسن هایی که دارد، راننده را متقاعد و راضی خواهد کرد.

با اینکه اندازه و وزن باتری معمولا برای خودروهای برقی یک مشکل بزرگ بشمار می‌رود، اما در مورد اتوبوسهای برقی با توجه به اندازه بزرگتری که دارند، چندان مشکل ساز بنظر نمی‌رسد.

کشورهای بسیاری نیز تصمیم گرفته اند در یک یا دو دهه آینده، تولید و فروش خودروهای بنزینی و دیزلی را که محیط زیست را آلوده می‌کنند، ممنوع اعلام کنند. بعنوان مثال، انگلستان قصد دارد از سال ۲۰۴۰ میلادی فروش تمامی خودروهای بنزینی و دیزلی را در این کشور ممنوع اعلام کند تا بدین وسیله با معضل آلودگی هوا مقابله کرده و خودروهای دوستدار محیط زیست را بکار بگیرد.

پس از انگلستان، کشور‌ها و شهرهای دیگری همچون فرانسه، هند، چین، مادرید اسپانیا، مکزیک و آتن یونان نیز می‌خواهند روند تولید و فروش خودروهای بنزینی و دیزلی را متوقف کنند.