• محصول
تالی الکتریک

مقالات  › ولت متر 

نحوه کار با مولتی متر دیجیتال
۲۵ بهمن ۱۳۹۶

نحوه کار با مولتی متر دیجیتال

  اندازه گیری جریان: آمپرمتر چیست؟ امکان دیدن و لمس الکترونها یا پروتونها نیست؛ لذا نمی توان آنها را شمرد. در نتیجه به وسیله ای احتیاج داریم تا بتوانیم آنها را شمرد. شدت روشنایی لامپ مشخصاتی از شدت جریان را به ما نشان می دهد، ولی دو مشکل اساسی دارد. اول اینکه نمی تواند شدت جریان را در واحدی که به آسانی قابل یادداشت و مقایسه با اندازه گیری شدت جریان در مکان ها و زمان های دیگر است، اندازه گیری کند. همچنین در شدت جریان های مشخص می توان از آن استفاده کرد. اگر مقدار شدت جریان خیلی کم باشد، لامپ روشن نمی شود و اگر شدت جریان خیلی زیاد باشد، لامپ می سوزد. برای رفع نقص اول به ابزاری احتیاج داریم که به ما مقدار شدت جریان را بصورت کمی نشان دهد. لذا یکایی بنام آمپر تعریف شد. یک آمپر یعنی اگر یک کولن بار در مدت یک ثانیه از سطح مقطع یک جسم رسانا بگذرد، جریان یک آمپر از آن عبور کرده است. به دستگاهی که آمپر را اندازه گیری میکند آمپرمتر یا آمپر سنج میگویند. در مدارات الکتریکی طبق قانون اهم ، رابطه زیر بر قرار است: یکا ...... ادامه »

تست اتصال کوتاه با مولتی متر
۱۸ بهمن ۱۳۹۶

تست اتصال کوتاه با مولتی متر

تست اتصال کوتاه یاContinuity Test ، بیزر یا بازر چیست؟                                                                           تست اتصال کوتاه برای طراحان مدارات الکتریکی و تکنسین های برق، بسیار حائز اهمیت است. اتصال کوتاه یا Short Circuit مسیری ست که جریان بتواند از آن عبور کند. بطور مثال در شکل فوق کلید زمانی که بسته باشد (ON) جریان از آن عبور خواهد کرد و اصطلاحا دو سر کلید اتصال کوتاه شده است و زمانی که کلید باز شود(OFF) مسیر باز و اتصال باز شده است. لذا تست این مطلب برای برقراری ارتباط بین اجزای یک مدار اهمیت پیدا میکند. روش تست اتصال کوتاه یا کانتینیوتی توسط مولتیمتر انجام میپذیرد. مولتیمتر با تزریق جریان کم به مدار میزان مقاومت دو سر پراب های مثبت و منفی مولتیمتر را اندازه گیری میکند. در صورتی که مقاومت مقدار کمی باشد صدایی بوق تولید میکند. اصطلاحا به این بوق، بازر( Buzzer ) میگویند که سهواً بیزر نیز خوانده میشود. و به این تست، تست بازر یا تست بیزر میگویند. عموما محدوده مقاومتی که صدای بازر شنیده میشود بین 0 تا 50 اهم است. دلیل استفاده از بازر در ...... ادامه »

True RMS در مولتی متر ها چیست؟
۱۸ بهمن ۱۳۹۶

True RMS در مولتی متر ها چیست؟

ولت متر چیست ؟
۱۷ بهمن ۱۳۹۵

ولت متر چیست ؟

ولت متر چیست؟ ولت‌سنج یا ولت‌متر دستگاهی است که برای اندازه‌گیری اختلاف پتانسیل الکتریکی و یا ولتاژ بین دو نقطه , در یک مدار الکتریکی بکار می‌رود . برخی از ولت مترها برای استفاده در مدارهای DC در نظر گرفته شده اند . و برخی دیگر برای بکارگیری در مدارات AC طراحی گردیده اند . و بعضی از ولت مترهای خاصی هستند که برای اندازه گیری در فرکانس رادیویی (RF) طراحی می شوند . این دستگاه‌ها که روی یک صفحه دارای مقیاس نصب شده‌اند . و دارای مقیاس وسیعی از اندازه گیری می باشند . این دستگاه که در تابلوی برق نصب می گردد جهت نمایش وضعیت ولتاژی (مانیتور) ژنراتورها و دیگر وسایل به کار گرفته می شود . مدل های قابل حمل این دستگاه که معمولا مجهز به سنجش مقاومت و جریان نیز می باشند و در قالب مولتی متر , مورد استفاده در کارهای برقی و الکترونیکی قرار می گیرند . هم چنین هر اندازه گیری که بتوان آن را به ولتاژ تبدیل نمود را می‌توان در ولت متر نمایش داد ، اما باید قبل از هر چیز آن را به طور مناسب کالیبره کرد . مانند : فشار ، دما ، سطح . هدف کلی از ولت مترهای آنالوگ ، دقت چند درصد از مقیاس کامل است . که از کسری از ولتاژ تا چند هزار ولت را شامل می شوند . میترهای دیجیتال که با دقت ...... ادامه »

انواع ولت متر
۱۷ بهمن ۱۳۹۵

انواع ولت متر

ولت مترهای آنالوگ همانطور که در روش کار ولتمتر در پاراگراف قبل اشاره شد، ولت متر آنالوگ دستگاه قاب گردان چرخانی هستند که بااضافه کردن یک مقاومت که به طور سری با سیم پیچ (قاب) به عنوان ولت متر استفاده می‌شود.در حقیقت ولت متر با استفاده از یک قاب کوچک(سیم پیچ) که در یک میدان مغناطیسی قوی قرار گرفته، ولتاژ را اندازه گیری می‌کند.این قاب می‌چرخد و یک فنر کوچک را فشرده می‌کند زاویه چرخش قاب از وضعیت اولیه متناسب جریان گذرنده از قاب (و در نتیجه ولتاژ دو سر ولت متر) می‌باشد حساسیت ولت مترها برحسب «ohms per volt» بیان می‌شود.برای مثال یک ولت متر با حساسیت ۱۰۰۰ اهم در ولت می‌تواند به جریان ۱میلی آمپر حساسیت نشان دهد.اگر بیشترین مقدار ولتاژ قابل اندازه گیری شده توسط یک ولت متر خاص ۲۰۰ ولت باشد.مقاومت ولت متر می‌تواند ۲۰۰٬۰۰۰ اهم باشد که در این صورت می‌تواند با ۱میلی آمپر جریان قاب از وضعیت اولیه خود انحراف پیدا کند.در بیشتر ولت مترها می‌توان محدودهٔ انداگیری ولتاژ را تغییر داد که این کار با تغییر دادن مقاومت‌های داخلی ولت متر امکان پذیر خواهد بود. ولت متر وسیله ای است که جهت اندازه گیری اختلاف پتانسیل دو نقطه از مدار استفاده ...... ادامه »