• محصول
تالی الکتریک

مقالات  › آمپر متر 

کلمپ های منعطف و کاربرد آن
۱۸ بهمن ۱۳۹۶

کلمپ های منعطف و کاربرد آن

کلمپ مترهای فلکسیبل، عملکردی همانند آمپرسنج های کلمپی دارد با این تفاوت که بجای چنکگ انبری شکل، از کابل قابل انعطلافی که بصورت حلقه در می آید ،استفاده شده است. اساس عملکرد آنها بر اساس سیم پیچ Rogowski می باشد. برخلاف کلامپ آمپر متر های انبری، هسته آهنی ای وجود ندارد؛ برای همین کلمپ ها قابل انعطاف اند. بدلیل اینکه خروجی بر اساس نرخ تغییرات سیگنال بدست می آید، کلمپ های Flexible تنها برای اندازه گیری جریان های AC کاربرد دارد. ساختمان داخلی کلمپ فلکسیبل:                                                         1- کاور عایقی سیلیکنی(زرد یا قرمز رنگ) 2-  لایه ایزوله (مشکی رنگ) از جنس نایلون 3- ورقه نازک آلومینیومی(سفید رنگ) جداکننده 4- سیم محکم پیچیده شده(سبز آبی رنگ) یا همان سیم Rogowski 5- هسته مسی ساپورت شده توسط تیوب قابل انعطلاف سفید رنگ جهت اتصال سیم Rogowski و بالابردن مقاومت هسته به واسط الکتریکی خارجی کاربرد کلمپ های منعطف: اندازه گیری جریان های بالا AC تا 3000 آمپر تست کابل هایی که دسترسی به آن ها سخت است کابل هایی که قطور هستند یا داخل شنت قرار دارند  ...... ادامه »

آمپرمتر چیست ؟
۱۷ بهمن ۱۳۹۵

آمپرمتر چیست ؟

تعریف آمپرمتر آمپرمتر یا آمیتر (Ammeter) بنا به تعریف ابزاری است که به منظور اندازه گیری جریان مدار استفاده می شود.واحد اندازه گیری جریان الکتریکی آمپر (A) می باشد.تجهیزاتی که جریان های کوچکتر را اندازه گیری می کنند با نام میلی آمپرمتر و میکرو آمپرمتر شناخته می شوند.  عملکرد آمپرمترهای اولیه  تحت تاثیر میدان مغناطیسی زمین بوده است. در اواخر قرن نوزدهم میلادی عملکرد آمپرمترها توسعه پیدا کرد به صورتی که  قادر به اندازه گیری دقیق جریان سیستم های قدرت در هر وضعیتی بودند. ریشه لغوی لغت آمیتر(Ammeter) از کلمه آمپرمتر (Amper meter) مشتق شده است. لازم به ذکر است که این دوکلمه در هم تلفیق شده و تنها دو حرف ابتدایی کلمه آمپر آورده شده است.                                                                             تاریخچه آمپرمتر رابطه بین جریان الکتریکی، میدان مغناطیسی و نیروهای وارده برای اولین بار در سال 1820 میلادی توسط هانس کریستین اورستد به نگارش درآمد. وی مشاهده کرد زمانی که ...... ادامه »

انواع آمپرمتر
۱۷ بهمن ۱۳۹۵

انواع آمپرمتر

انواع آمپرمتر آمپرمترهای امروزی از نظر مکانیزم عملکرد به انواع زیر تقسیم می شوند: 1-سیم پیچ متحرک (Moving coil) 2-آهنربای متحرک (Moving magnet) 3-الکترودینامیکی (Electrodynamic) 4-آهن متحرک (Moving iron) 5-سیم داغ (Hot wire) 6-دیجیتالی (Digital) 7-انتگرالی (Integrating) 1- آمپرمتر سیم پیچ متحرک گالوانومتر نوعی از آمپرمترهای سیم پیچ متحرک می باشند که با استفاده از انحراف مغناطیسی، جایی که جریان عبوری از سیم پیچ باعث حرکت سیم پیچ در جهت میدان مغناطیسی می شود. حالت پیشرفته این آمپرمتر که توسط ادوارد وستون ابداع شده، که با استفاده از فنر مارپیچی نیروی بازگرداننده ایجاد می شود.فاصله هوایی بین هسته آهنی و قطب های آهنربایی دایمی باعث می شود که انحراف عقربه بصورت خطی متناسب با جریان باشد.این آمپرمترها دارای عقربه خطی می باشند.این چنین آمپرمترهایی در حالت انحراف کامل عقربه قادر به اندازه گیری جریانهایی در محدوده 25 میکروآمپر الی 10 میلی آمپر می باشند. از آنجایی که میدان مغناطیسی بصورت دو قطبی می باشد، عقربه آمپرمتر در جهت عکس جریان منحرف می شود.بنابراین آمپرمترهای DC حساس به جهت جریان می باشند و غالبا با ترمینال مثبت مشخص می شوند و در برخی موارد بصورت صفر وسط ساخته می شوند که می توانند در هر ...... ادامه »

نحوه استفاده از آمپرمتر
۱۷ بهمن ۱۳۹۵

نحوه استفاده از آمپرمتر

نحوه استفاده از آمپرمتر آمپرمتر از خیلی جهات شبیه کنتور آب می باشد که میزان آب مصرف شده منازل را اندازه می‌گیرد. هر دو دستگاه آمپرمتر و کنتور آب باید طوری در مدار قرار گیرند که جریانهای الکتریسیته و آب از آنها بگذرد، تا بتوان شدت جریان را اندازه گرفت. آمپرمتر نیز باید طوری در مدار قرار گیرد که تمام جریان الکتریسته از ان بگذرد، تا بتوان تمام شدت جریان الکتریکی را بوسیله آن اندازه گرفت. این نوع اتصال را اتصال متوالی یا سری می‌گویند. یعنی اجزا تشکیل دهنده مدار در یک خط مستقیم (یک مسیر هدایت کننده) به یکدیگر اتصال دارند. همانند شکل زیر آمپرمتر باید به صورت سری در مدار قرار بگیرد                                                  مراحل قرار دادن آمپرمتر در مدار برای قرار دادن آمپرمتر در مدار سری به ترتیب زیر عمل کنید. 1-منبع تغذیه  مدار را قطع  یا خاموش کنید. 2-آن قسمت از مدار را که می خواهید آمپرمتر در آن قرار دارد، باز کنید یا ببرید. 3-سر مثبت آمپرمتر را به سیمی که به قطب مثبت پیل یا فاز می‌رود، وصل کنید. 4-انتهای منفی ...... ادامه »

مولتی متر آنالوگ
۱۷ بهمن ۱۳۹۵

مولتی متر آنالوگ

مولتی متر آنالوگ چیست مولتی متر آنالوگ یا عقربه ای معمولاً از یک صفحه با تعدادی خطوط مدرج ، یک عقربه که می‌تواند روی خطوط مدرج حرکت کند ، یک سلکتور ، تعدادی ترمینال ، یک پتانسیومتر تنظیم صفر و دو سیم رابط تشکیل می‌شود . ( در اینجا کاری به ساختمان داخلی مولتی متر عقربه ای نداریم و هدف فقط آشنایی با این نوع مولتی متر و نحوه استفاده از آن است ) . نمونه ای از این نوع مولتی متر در شکل زیرنمایش داده شده است . طریقه کار قسمت اهم مولتی متر آنالوگ طریقه کار قسمت اهم و طرز اندازه گیری مقاومت در اهمتر عقربه ای : ابتدا کلید سلکتور اهمتر را روی R*1 گذاشته و دو فیش اهمتر را به هم اتصال می دهیم،عقربه باید حرکت کند و روی صفر بایستد.در غیر اینصورت پیچ تنظیم صفر اهمتر باید تنظیم شود.اگر تنظیم نشد،باطری قلمی ۱٫۵ ولتی داخل اهمتر ضعیف است. (باطری ۹ ولت کتابی مربوط به قسمت R*10K است.)یا اهمتر خراب است سپس دو فیش اهمتر را به دو سر مقاومت می زنیم.البته دقت شود که هر دو دست به فیش های اهمتر تماس نداشته باشد.اگر عقربه حرکت نکند کلید را روی R*10 و یا R*100 و یا R*1k قرار می دهیم.به طور مثال اگر کلید روی R*100 باشد و عقربه روی خط مدرج شده روی عدد ۵۰ ایستاد می گوییم مقدار مقاومت برابر ...... ادامه »